Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Samodzielna wymiana kół w samochodzie

2022-11-20
Samodzielna wymiana kół w samochodzie

Połowa listopada to dobry moment, aby wykonać sezonową wymianę kół w samochodzie na zimowe. Coraz niższa temperatura oraz poranne lokalne przymrozki mogą zaskoczyć w drodze do pracy. Jeżeli lubisz majsterkować lub nigdy tego nie robiłeś, a chciałbyś spróbować, to z naszym wpisem wszystko pójdzie sprawnie i szybko. Wszyscy ci, którzy nie posiadają drugiego kompletu kół będą niestety musieli udać się do zakładu wulkanizacyjnego, a lepiej zrobić to przed pierwszym śniegiem, aby uniknąć kolejek przed zakładami wulkanizacyjnymi. Do zmiany kół wystarczą proste narzędzia, które każdy posiadacz auta lub majsterkowicz powinien mieć na podorędziu. Mając bardziej rozbudowany zestaw narzędzi pójdzie sprawniej.Wymiana kół na zimowe od czego zacząć.

Parkujemy auto na równym, stabilnym i utwardzonym podłożu, zaciągamy hamulec ręczny. Uwaga: ważne, aby miejsce, w którym będziemy wykonywać wymiany kół było bezpieczne. Nie wolno wymieniać kół w zatoczkach albo ogólnodostępnych parkingach ponieważ, grozi to nie tylko mandatem, ale i ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Najlepiej jeśli mamy do dyspozycji swój podjazd lub robimy to we własnym garażu.

Klucz do kół teleskopowy DEDRA 17M054

Luzujemy śruby każdego z kół, ale nie odkręcamy ich całkowicie. Do tego celu możemy wykorzystać ręczny klucz do kół np. krzyżowy DEDRA 17M050 lub teleskopowy klucz do rur 17M054, który dzięki rozsuwanej rękojeści możemy wydłużyć, aby móc zwiększyć siłę dźwigni. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne w przypadku zapieczonych śrub, które bez dużej siły nacisku nie dadzą się odkręcić.

Dla tych, których garaż lub przydomowy warsztat wyposażony jest w kompresor polecamy pneumatyczne klucze udarowe PANSAM A533161 o momencie 310Nm lub A533162 o momencie obrotowym aż 570Nm. Ale nie każdy przecież ma w garażu kompresor. W takich przypadkach polecamy klucz udarowy elektryczny DED7973, wyposażony w zestaw 4 nasadek udarowych w najbardziej popularnych rozmiarach 17, 19, 21, 22 oraz o mocy 450Nm, który poradzi sobie z odkręcaniem i dokręcaniem śrub. A to wszystko zasilane z gniazdka.

Wszystko pięknie, tylko co zrobić, jak dostęp do prądu z sieci to również problem np. w garażu podziemnym?

Na to też mamy rozwiązanie - klucze udarowe z linii SAS+ALL zasilane akumulatorem 18V. Zdecydowanym faworytem wśród nich jest klucz udarowy akumulatorowy  DED7157. Klucz ten osiąga wysoki moment obrotowy na poziomie aż 600Nm, co pozwala na odkręcenie nawet mocno zapieczonych śrub, a także trzystopniową, płynną regulację prędkości, jesteśmy więc w stanie dopasować ją idealnie do rodzaju wykonywanej pracy. Alternatywą dla tego modelu jest klucz udarowy zasilany akumulatorem 18V - DEDRA DED7146. Klucz wyposażony został w bardzo wydajny silnik bezszczotkowy, który osiąga moment obrotowy na poziomie 280NM co jest wystarczające do pracy przy aucie. Wymienione klucze zasilane są baterią systemową DEDRA SAS+ALL, dzięki czemu, ten sam akumulator wykorzystasz także przy wielu innych narzędziach, choćby w kompresorze DED7073, aby skontrolować ciśnienie w kołach lub je dopompować. Akumulator pasuje do wszystkich elektronarzędzi z serii SAS+ALL także warto mieć to uniwersalne rozwiązanie na uwadze.Nasadki udarowe do felg aluminiowych/center>

Jak odkręcać i dokręcać felgi aluminiowe.

Dla miłośników aut posiadających wypieszczone felgi aluminiowe niezbędną rzeczą są nasadki udarowe do kół z powłoką chroniącą felgi przed uszkodzeniami 17M003. W wymienionym zestawie znajdują się trzy nasadki w rozmiarach 17, 19, 21 mm - całość zamknięta w małym pudełeczku, które warto mieć w schowku swojego samochodu.

Podnoszenie auta przed całkowitym odkręceniem kół.

Gdy uda nam się poluzować śruby w kołach, zabieramy się do podnoszenia auta. Wykorzystujemy przeznaczone do tego otwory i miejsca technologiczne w naszym aucie. Jeśli nie wiemy w którym miejscu umieścić lewarek zajrzyjmy do instrukcji obsługi, którą znajdziemy bez problemu w Internecie. Pod uniesiony bok auta podkładamy metalową kobyłkę lub koło zapasowe. Uchroni to piastę i zawieszenie przed zniszczeniem w przypadku spadnięcia auta z lewarka.

Właściwe odkręcenie kół przed sezonową wymianą kół.

Odkręcamy poluzowane wcześniej śruby koła i zdejmujemy koło. Felga mogła się delikatnie spiec z flanszą piasty. Wystarczy solidny kopniak lub uderzenie młotkiem w krawędź opony, aby je uwolnić. Uwaga, lepiej nie szarpać za koło, aby nie zsunąć auta z lewarka!

Dobrą praktyką jest opisanie od razu na kole jego położenia na aucie. Jeżeli zastanawiałeś się co pisze wulkanizator na kole to właśnie oznaczenie, które koło zajmowało jaką pozycję w samochodzie. Ułatwia to identyfikację problemów technicznych w aucie np. błędną geometrię, zużycie zawieszenia itp. Łatwiej też w razie potrzeby przełożyć komplet kół pracujących na tylnej osi na przód. Ze względu na rozłożenie masy auta oraz siły oddziałowujące przy hamowaniu to właśnie przednie koła szybciej się zużywają i przekładką kół tylnych na przód możemy oddalić konieczność zakupu nowych opon – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Dodatkowo montując koła w takie same miejsce mamy praktycznie gwarancję, że komfort jazdy nie powinien ulec zmianie po ich ponownym założeniu. Dwie litery potrafią zaoszczędzić sporo stresu i pieniędzy w szukaniu przyczyn drgania kierownicy, także kreda w dłoń:

  • LP – lewe przednie koło
  • PP – przednie prawe koło
  • LT – lewe tylne koło
  • PT – prawe tylne koło

Oczyszczenie piast przed założeniem kół zimowych czy letnich

Przed montażem „nowego” koła warto oczyścić powierzchnię styczną piasty z rdzy oraz utlenionej warstwy metalu. Można to zrobić metalową szczotką drucianą jak DEDRA 2002. Powierzchnię wewnętrzną felgi również warto oczyścić, aby felga idealnie stykała się z piastą. Czyszczenie również możemy wykonać ręczną szczotką drucianą lub np. szlifierką kątową DED7050 ze szczotką drucianą mosiądzowaną np. F36-100. Oczyszczamy z pyłu, najlepiej przedmuchujemy sprężonym powietrzem z pistoletu do przedmuchiwania np. PANSAM A533030 i zakładamy koło na piastę. Delikatnie ręką wkręcamy śruby koła w pierwsze nitki gwintu, sprawdzamy przyleganie felgi do piasty i zabieramy się za wybieranie luzu. Początkowe ręczne wkręcanie śrub jest bardzo ważne, ponieważ chroni przed uszkodzeniem gwintu podczas nie osiowego umieszczenia śruby w otworze. Śruby wkręcamy kluczem ręcznym lub udarowym pneumatycznym, kluczem elektrycznym czy mobilnym udarowym kluczem akumulatorowym. Ważne, aby nie dokręcić na „chama” tj. mamy tylko dokręcić do delikatnego oporu. Powtarzamy czynność dla pozostałych kół.

Finalne dokręcanie kół po sezonowej zmianie kluczem dynamometrycznym

Opuszczamy auto z lewarka i przeprowadzamy finalne dokręcenie kół. Robimy je kluczem dynamometrycznym z odpowiednim momentem. Wyszukujemy odpowiednią wartość zgodnie z instrukcją naszego auta przeważnie od 80-120Nm. Dokręcenie kluczem dynamometrycznym zmniejsza ryzyko, że będziemy mieć problemy z odkręceniem koła w razie awarii lub przy okazji kolejnej zmiany kół. Zbyt mocno dokręcona śruba np. kluczem udarowym może się zapiec i przy próbie odkręcenia i urwać. Jest to poważny problem zwłaszcza podczas awarii i wymaga usunięcia urwanej śruby w warsztacie. W najgorszym przypadku będziemy zmuszeni wymienić całą piastę.

Pompowanie koła samochodowego kompresorem na akumulator to czysta przyjemność

Kontrola ciśnienia powietrza w oponach po wymianie kół

Przed wyruszeniem w trasę kontrolujemy ciśnienie w kołach. Jeżeli mamy do dyspozycji kompresor warto wyposażyć go w pistolet do pompowania kół np. PANSAM A533050 lub cały zestaw akcesoriów pneumatycznych A532009. Dobrze jest także udać się na stację diagnostyczną, żeby przeprowadzić pomiar ciśnienia w oponach manometrem który otrzymał atest zgodności. Jeżeli nie mamy kompresora możemy wykorzystać akumulatorowy kompresor samochodowy DED7073. Wbudowany manometr pozwala odczytać ciśnienie w oponie oraz dopompować bez konieczności męczenia się pompką nożną. Kompresor akumulatorowy jest również przydatny w trasie czy w mieście, kiedy nie możemy dojechać do stacji benzynowej, aby napompować koło kompresorem.

Podsumowując, każdy nawet początkujący majsterkowicz, wyposażony w najprostsze narzędzia jest w stanie wymienić koła we własnym zakresie. Wiadomo, im więcej narzędzi tym praca jest wygodniejsza lub odrobinę szybsza, ale najważniejsze to wyjść poza bańkę komfortu i spróbować sił w nowej roli. Przy okazji kupowania narzędzi do warsztatu, warto kierować się komplementarnością i zakresem możliwego rozwoju. Z punktu widzenia majsterkowicza godnym uwagi jest gama elektronarzędzi w systemie jednego akumulatora DEDRA SAS+ALL. Urządzenia akumulatorowe potrafią nie odstępować wydajnością narzędziom zasilanym z gniazdka, przy zachowaniu doskonałej mobilności. A możliwość wykorzystania tego samego akumulatora do wielu narzędzi jest nieoceniona.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2378 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Ok
2024-02-14
Wszystko ok
pixel