Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabezpieczenia wysokościowe

( ilość produktów: 12 )

Zabezpieczenia wysokościowe – co to jest

Są to wszystkie środki ochronne chroniące użytkownika przed upadkiem podczas prac na wysokości m.in. specjalne uprzęże, liny zabezpieczające, zaczepy taśmowe, linowe czy szerzej znane karabinki zwane potocznie karabińczykami.


Sprzęt do pracy na wysokościach – czy potrzebny

Zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: „Rozporządzenie”), pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Rozporządzenie zawiera również wytyczne dotyczące prac, które wyłączone są z obszaru prac na wysokościach. Jednak do nawet pozornie prostych prac, podczas których zmuszeni jesteśmy wejść na wysokość co najmniej 1,0 m powinniśmy korzystać z atestowanych produktów jak składane stopnie, drabinki, podesty oraz środki ochrony indywidualnej.
Przepisy przepisami, a życie życiem. Dlatego pracując w miejscach które, na podstawie Rozporządzenia są wyłączone z obszaru praca na wysokościach, a  gdzie jednak może grozić nam upadek z  wysokości, naprawdę warto zadbać o swoje bezpieczeństwo dobierając stosowne środki m.in.:

- kask spełniający normę EN 397 – kask jaki jest każdy widzi. Pozornie. Wtajemniczeni fachowcy wiedzą, że po kolorze poznasz rolę jaką kto odgrywa na budowie. Także ujawnijmy szczegóły, aby nie popełnić budowlanego faux pas. Przyjmuje się, że:

  • kask biały – zarezerwowany jest dla kierownika budowy, inżyniera budowy, inspektorów nadzoru lub innych inżynierów
  • kask niebieski – przeznaczony jest dla osób pracujących na wysokościach, operatorów maszyn, elektryków i energetyków
  • kask zielony – to pracownicy BHP;
  • kask pomarańczowy – geodeci;
  • kask czarny – architekt
  • kask żółty – pracownik fizyczny;
  • kask czerwony – gość

Ale sam kolor to nie jedyne czym różnią się kaski od siebie. Pomimo zbliżonej konstrukcji mogą mieć różne przeznaczenie. Jedne mogą chronić tylko przed obrażeniami wynikającymi z bezpośredniego uderzenia, a inne mogą mieć dodatkową ochronę jak np. kask z ochroną przed wyładowaniami elektrycznymi BH1100. Dzięki zastosowaniu potnika z materiału chłonnego użytkowanie kasku jest wygodne nawet w ciepłe dni, chroniąc Twoje oczy przed zalewającym oczy potem. Kask posiada 6 punktów mocowania więźby co zapewnia stabilne podparcie. Dzięki dwóm żebrom kask jest sztywny, a rynienka ociekowa zapewnia sprawne odprowadzenie wody podczas deszczu. Kask ten spełnia normy EN 397: 2012+A1:2000 i EN 50365:2002.
Warto, aby kask dla pracowników pracujących na wysokości posiadał pas podbródkowy. Pasek ten zapobiega przesuwaniu się i spadnięciu kasku z głowy pracownika, co jest istotne podczas pracy na wysokości. Pasek podbródkowy może mieć 2 albo 4 punkty zaczepienia do skorupy kasku. Jego klamry powinny dość łatwo się odpinać (siła mniejsza niż 25daN, ale większa niż 15daN), uniemożliwia to podduszenie/uduszenie pracownika. W ofercie naszego sklepu znajdziesz kask ochronny z paskiem podbródkowym BH1084 – BH1089 z 4 punktami mocowania, spełniający normę EN 397, certyfikatem CE będący środkiem ochrony indywidualnej 3 kategorii.

-Ochrona oczu – zachęcamy do korzystania z okularów ochronnych, nawet jeśli nie jest to wymagane prawnie. Dzięki nim żadne ciało stałe np. okruch tynku, owad np. mucha nie dostanie nam się do oka. Czasami nawet podmuchy wiatru sprawiają, że nasze oczy zaczynają łzawić co w przypadku prac w ekspozycji (w miejscu narażonym na upadek z wysokości) jest niezwykle niebezpieczne. Polecamy szkła bezbarwne do prac w pochmurne dni. W takich warunkach doskonale sprawdzą się okulary ochronne przeciwzamgleniowe BH1053. Zastosowana technologia anti-fog zapewni stale doskonałe pole widzenia bez efektu parujących szkieł. W przypadku prac w słońcu polecamy okulary ochronne przyciemniane z filtrem UV BH1052 oprócz sportowego wyglądu dodatkowo chronią nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

-Szelki zabezpieczające  - czyli uprząż. To najważniejszy z elementów chroniących użytkownika, choć zabezpieczenia wysokościowe są tak wytrzymałe jak ich najsłabsze ogniwo. Nie warto więc oszczędzać na żadnym elemencie, ponieważ musi on być 100% sprawny i bezpieczny. Od tego naprawdę zależy zdrowie i życie. Wybierając szelki zabezpieczające trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów takich jak:
    - sposób użytkowania – jeśli prowadzisz prace na dachach interesować powinny Cię szelki zapewniające szeroki zakres ruchu. Dzięki specjalnemu mocowaniu w obrębie łopatek lina zabezpieczająca jest mało odczuwalna podczas wykonywania pracy. Umieszczony w tej pozycji punkt mocowania pozwala również opuszczanie osoby np. z trójnogu. Dodatkowo tak wysoko umieszczony punkt mocowania liny powoduje, że nie będzie nam grozić obrócenie do góry nogami podczas zwisu co jest niekomfortowe i bardzo niebezpieczne przy niewyregulowanej uprzęży (ryzyko wyślizgnięcia się z szelek). W ofercie naszego sklepu znajdziesz kompletne uprzęże (część piersiowa i biodrowa jako jeden element) z jednym bądź kilkoma punktami zaczepienia jak np. szelki bezpieczeństwa z dwoma punktami mocowania BHSZ08. Dzięki zastosowaniu pasa biodrowego poprawiają one komfort pracy w pozycji podpartej.
Wszystkie uprzęże posiadają pasek piersiowy ściągający pasy naramienne zabezpieczając użytkownika przed ześlizgnięciem się uprzęży z ciała. Nawet podczas wykonywania szerokich zakresów ruchów.
Dla tych, którzy szukają gotowego do działania zestawu, polecamy pakiet do pracy na dachu BHSZ13 składający się z szelek, 15m linki zabezpieczającej oraz urządzenia samozaciskowego, które w razie upadku zaciska krzywkami linę pod obciążeniem.   


Dream team, czyli co potrzeba do prac na wysokości oprócz…

(…)tzw. sprzętu osobistego, pracujący na wysokościach powinien posiadać:
-Liny zabezpieczające -wykonane są z nylonu (poliamidu) oraz mieszanki innych wytrzymałych tworzyw/splotów np. dyneemy. Przeważnie są to liny statyczne lub półstatyczne (rozciągliwość ok. 3-5%), dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji nawet liny statyczne absorbują energię powstającą podczas upadku. Bardzo ważnym jest każdorazowe sprawdzenie kondycji liny. Polega to na kontroli oplotu - m.in czy nie jest przetarty, nadtopiony np. od gorącego metalu na dachu. Kontroli powinien podlegać również rdzeń liny. Linę przeciągamy w dłoniach szukając wszystkich zgrubień lub zmian w „odczuciu” rdzenia. Przygotowane przez DEDRĘ liny zabezpieczające są gotowe do użytku. Posiadają stalowe, owalne karabinki, które są zakręcane. Zabezpieczone końcówki liny gwarantują bezpieczeństwo użytkowania bez potrzeby nauki węzłów. Dla osób potrzebujących większego dopasowania do swoich potrzeb DEDRA przygotowała linkę opasującą z możliwością regulacji długości BHSZ15 wyposażoną w dwa karabinki stalowe.
 
-przyrządy samozaciskowe (auto asekuracyjne) – jest to element bardzo zwiększający bezpieczeństwo użytkownika. Mnogość konstrukcji może doprowadzić do bólu głowy, ale zasada działania pozostaje bardzo podobna. Pod wpływem obciążenia języczek do którego jesteśmy podczepieni karabinkiem, taśmą, zaczepem linowym tzw. lonżą powoduje odgięcie krzywki i zmniejszenie przekroju w przyrządzie asekuracyjnym. Zwiększone tarcie wyhamowuje upadającego, aż do zatrzymania lub stopniowego powolnego opadania. Jeżeli korzystamy z własnej liny bardzo ważnym jest zawiązanie węzła na końcu liny na około 1-2m przed końcem. Uniemożliwi to tzw. wyjechanie przyrządu, kiedy podczas niekontrolowanego zjazdu/upadku (np. utrata przytomności) lina nam się kończy i przyrząd asekuracyjny nie powoduje kompletnego zaciśnięcia na linie.
-zaczepy taśmowe i linkowe to bardzo przydatna rzecz. Podczas pracy na wysokości musimy zachowywać się jak kosmonauta. Ile to razy na filmach widzieliśmy jak bohater w ostatniej chwili łapie klucz czy inne narzędzie, które powoli uciekało w przestrzeń kosmiczną. Niestety na ziemi grawitacja nie jest naszym sprzymierzeńcem, poślizgniemy się – spadamy, upuścimy coś – przepadło, trzeba albo zejść, aby odzyskać o ile po upadku będzie się ono nadawać do bezpiecznego użytkowania. Pozornie nieuszkodzone przedmioty mogą być zniszczone z powodu powstałych mikropęknięć w materiale. O ile w kluczu płasko-oczkowym niema to większego znaczenia to w przypadku sprzętu asekuracyjnego lub np. tarcz do szlifierki kątowej ma już ogromne. Dlatego warto zabezpieczać nasze narzędzia przed upadkiem. Każdy spadający przedmiot stanowi również zagrożenie dla wszystkich znajdujących się poniżej. Zaczepy taśmowe i linowe umożliwiają również tworzenie punktów zabezpieczających np. przy solidnych płaskownikach bądź innych elementach konstrukcyjnych np. kotwach. Przekładamy pętle, wiążemy tzw. "krawat" (inaczej "główka skowronka"), wpinamy karabinek do niego linkę zabezpieczającą i punkt asekuracyjny (tzw. "stanowisko") gotowy.

-karabinki i zatrzaśniki – Spełniające normę wytrzymałościową. Niewolno używać karabinków nieznanego pochodzenia. Najczęściej spotkać można karabinki stalowe owalne, z powodu ich znacznej wytrzymałości w osi podłużnej - ok 20-22kN. Karabinek do pracy na wysokościach powinien być zakręcany. Na rynku istnieje kilka systemów zakręcania. Spotkać można nawet automatyczny tzw. "twist lock", ale najbardziej sprawdzonym, pewnym sposobem jest klasyczny zakręcany karabinek (tzw. "screw lock"). Przypominająca nakrętkę tuleja w miarę zakręcania przesuwa się po gwincie karabinka zamykając jego ramię. Uniemożliwia to wypięcie np. liny lub lonży z punktu zabezpieczającego. Odkręcając nakrętkę, ramię karabinka zostaje uwolnione co umożliwia manipulację karabinkiem – wpinanie karabinka w punkt zabezpieczenia, linę poręczującą itd.

Oprócz standardowych karabinków jakimi są tzw. "owale" w pracach na wysokościach wyróżnić możemy tzw. "zatrzaśniki". Są to karabinki o dużym przekroju umożliwiające wpinanie się wokół różnych elementów np. rurek, poręczy, płaskowników. Takie renomowane rozwiązanie proponuje DEDRA tj. karabinek stalowy z podwójną blokadą BHSZ18 spełniający normę EN 362.


Nie sprzęt, a wiedza czynią bohatera

Podsumowując istnieje bardzo wiele rozmaitego sprzętu do prac na wysokościach. Mnogość producentów oraz rozwiązań we wszystkich półkach cenowych doprowadzić może do bólu głowy osoby chcące przeprowadzić raz do roku kontrolę rynien i dachu w swoim domu.
Zachęcamy mimo to do zdobycia odpowiedniej wiedzy dotyczącej użytkowania sprzętu do prac na wysokościach. Unikniemy wtedy urazów jak i pewniej, szybciej wykonamy pracę. Co z tego, że obkupimy się w topowe produkty, gdy jeden prosty błąd jak np. nieumiejętne mocowanie liny może doprowadzić do tragedii.

Uwaga: Powyższy tekst nie jest w instruktażem, czy materiałem szkoleniowym w zakresie prac na wysokościach. Ma on wyłącznie charakter marketingowo-promocyjny i nie jest on tekstem specjalistycznym z zakresu zasad użytkowania sprzętu do prac na wysokościach. Praca na wysokości jest szczególnie niebezpieczna, dlatego osoby podejmujące tego typu prace,  powinny posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania prac na wysokości określone przepisami prawa, w tym  być przeszkolone i posiadać wiedzę i praktykę do wykonywania tychże czynności. Właściciel sklepu narzedzia24na7.pl nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe z użycia zawartych w powyższym tekście informacji.

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2688 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Ok
2024-05-21
wkładka do piły tarczowej jest ok. piła działa a jestem zadowolony.
pixel