Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kosy i podkaszarki

( ilość produktów: 11 )

Kosa spalinowa, a podkaszarka – co w trawie piszczy

Pielęgnacja ogrodu czy działki to wyzwanie dla każdego posiadacza swojego kawałka ziemi. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac aranżacyjnych jak sadzenie krzewów czy kwiatów, warto wpierw zadbać o wygląd trawnika, a i w późniejszych etapach, gdzie mamy już stworzony nasz własny ogród, pielęgnacja trawnika to jedna z podstawowych czynności, jaką musimy wykonywać, aby cieszyć się piękną i ciesząco oko przestrzenią.

I w tym momencie na „tapetę” wjeżdżają kosy spalinowe oraz podkaszarki :) Część osób może nie widzieć potrzeby istnienia tych urządzeń, bo przecież wystarczy kosiarka do trawy, aby uporać się roślinnością rosnącą na naszym terenie. I oczywiście, kosiarka spełni swoją funkcję, jeśli mamy w miarę równy, niewymagający teren z niewielką ilością nasadzeń w postaci krzewów czy rabat, ścieżek czy innych form zabudowy.

Ale co jeśli jest inaczej i nasza działka jest bogato zaaranżowana? Zwykła kosiarka do trawy może mieć problem z dotarciem do wąskich przestrzeni oraz wykoszeniem z nich trawy. Równie ciężko manewrować nią w ogół elementów dekoracyjnych czy chociażby krawężników lub ogrodzeń, do których krawędzi kosiarka po prostu nie jest w stanie dotrzeć. I właśnie tutaj swoje zastosowanie znajduje podkaszarka, której przyjrzymy się bliżej w dalszej części tekstu.

No dobrze, wiemy już ogólnym spektrum, do czego posłużyć nam może podkaszarka.

A co kosą? Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy działkę, która bardzo długo stała nieodwiedzana i nagle wpadliśmy na pomysł jej zagospodarowania. Jedziemy więc sprawdzić jej stan, a tam… dżungla… Działka jest zarośnięta na tyle wysoką trawą i chwastami, że kosiarka może sobie nie poradzić.

Właśnie po to mamy kosę spalinową :) Kosa doskonale nada się do oczyszczenia terenu mocno zarośniętego z dużą ilością np. drzew, które trzeba ominąć lub młodych drzewek, które trzeba wykosić. Sprawdzi się również na nierównym terenie z dużą ilością zagłębień jak np. rowy, czy wzniesień, a także o dużej powierzchni. Sami na pewno nieraz i nie dwa widzieliście pracowników wykaszających niechcianą roślinność przy drogach – dzieje się to właśnie przy użyciu kosy, a konkretniej kosy spalinowej. Podsumowując podkaszarka ma przeznaczenie bardziej pielęgnacyjne, takie jak wykoszenie resztek trawy z trudnodostępnych miejsc - stąd też nazywana jest często trymerem. Elementem tnącym w podkaszarce jest żyłka tnąca, której przekrój i średnicę dobrać możemy zależnie od grubości, wysokości oraz ogólnego stanu trawy. Kosa spalinowa natomiast ma większą moc, nadaje się więc do długotrwałej, ciągłej pracy polegającej głównie na oczyszczaniu mocno zarośniętego terenu. W kosach cięcie odbywa się za pomocą tarczy tnącej, choć w wielu modelach istnieje możliwość stosowania jej zamiennie z żyłką tnącą.

Podkaszarka – krótka charakterystyka i rodzaje

Podkaszarki charakteryzują się niższą mocą niż kosy spalinowe - nie przekracza ona z reguły 1000W. Posiadają również mniejszy zakres cięcia, a ich zadaniem są poprawki po tym, czego nie udało się skosić kosiarką. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podkaszarką kosić cały trawnik, pod warunkiem tylko, że nie jest on zbyt rozległy czy zapuszczony, choć według nas jest to rozwiązanie doraźne. Jak pisaliśmy wcześniej cięcie podkaszarką odbywa się za pomocą żyłki tnącej. Żyłki te mogą być różnego kształtu oraz posiadać różne średnice, a każda z nich przeznaczona będzie do innego rodzaju ścinanej roślinności. Do twardych i wysokich traw czy chwastów, lepiej wybrać żyłki grubsze, o ostrym profilu, a do niskich traw, o miękkich łodygach, żyłki okrągłe o małym profilu. Bardzo dużą zaletą podkaszarek jest ich waga, gdyż z reguły są one leciutkie, szczególnie w zestawieniu z kosami spalinowymi. Ma to ogromne znaczenie dla operatora podkaszarki, gdyż im cięższe urządzenie, tym więcej wysiłku musi on włożyć w wykonywaną pracę. Pamiętajmy, że podkaszarkę trzyma się w rękach, więc przy zbyt ciężkim sprzęcie szybko wyczerpiemy naszą siłę i będziemy musieli zrobić przerwę w pracy.

Podkaszarki podzielić możemy na dwa rodzaje, zależnie od rodzaju zasilania, jakie je napędza. Wyróżnić więc możemy podkaszarki elektryczne oraz podkaszarki akumulatorowe.

Podkaszarka elektryczna - tradycyjne podejście do sprawy

Podkaszarka elektryczna to najczęściej wybierany rodzaj podkaszarki, choć ten trend powoli ulega zmianie na korzyść podkaszarek akumulatorowych - ale o tym później.

Jak sama nazwa nam sugeruje, podkaszarka elektryczna potrzebuje źródła zasilania, jakim jest energia elektryczna. Konieczne więc jest podłączenie do sieci za pomocą przewodu zasilającego. To niestety ogranicza nam obszar, na którym możemy działać gdyż jesteśmy uzależnieni o ww. przewodu. Między innymi z tego też względu, podkaszarki elektryczne lepiej sprawdzą się na małych bądź średniej wielkości terenach. Ważna jest również szerokość robocza urządzenia. W przeciwieństwie do kos spalinowych, podkaszarki elektryczne mają niewielki zakres cięcia, a wynika to chociażby z charakteru ich pracy – muszą mieć one dostępność do wąskich miejsc, a jak wiadomo mniejsza głowica łatwiej poradzi sobie z tym zadaniem. Również dzięki temu, oraz mniejszej wadze narzędzia, łatwiej nam manewrować podkaszarką elektryczną.

Na chwilę obecną w asortymencie naszego sklepu dostępne mamy dwa modele podkaszarki elektrycznej.

Pierwszą z nich jest podkaszarka elektryczna GARDEN DEDRA DED8696 o mocy 350W i szerokości cięcia 22cm, czyli w sam raz do niewielkich, wąskich przestrzeni. Urządzenie wyposażone jest w system TAP&GO, który pozwala na automatyczne podawanie żyłki, co zwiększa zarówno komfort pracy jak i bezpieczeństwo użytkowania. Nie bez znaczenia jest również waga podkaszarki elektrycznej DED8696, wynosząca jedynie 1,3kg – tak lekka podkaszarka nie będzie obciążeniem nawet dla mniej wytrzymałego użytkownika. Drugą z posiadanych przez nas obecnie podkaszarek elektrycznych jest GARDEN DEDRA DED8695 o nieco wyższych parametrach niż wcześniej wspominany model. W tej podkaszarce moc wynosi 500W, a szerokość koszenia to 30 cm. Dzięki takim parametrom, pokusić się już możemy o koszenie całego trawnika, a nie tylko miejsc wymagających trymowania. Podobnie jak poprzedni model podkaszarka elektryczna GARDEN DEDRA DED8695 wyposażona jest w system TAP&GO. Dodatkowo umieszczony na głowicy podkaszarki ogranicznik krawędziowy, pozwala na szybkie i sprytne docinanie obrzeży trawnika, poprzez wykorzystanie go jako kółka prowadzącego podkaszarkę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej istnieje, coraz bardziej popularna, alternatywa dla podkaszarek elektrycznych. Przyjrzyjmy się jej więc w kolejnej części tekstu. 

Podkaszarka akumulatorowa - technologia ekologii i wygody

W dobie szybkiego rozwoju technologii, nikogo nie powinno dziwić rozwiązanie, jakim jest zasilanie akumulatorowe. Całe multum elektronarzędzi opiera się już na tego typu rozwiązaniu, dlaczego więc miałoby zabraknąć w tej dziedzinie maszyn ogrodowych?

Odpowiedź jest prosta: nie zabrakło :)

Oprócz podkaszarek akumulatorowych, znajdziemy więc na rynku kosiarki akumulatorowe, dmuchawy i odkurzacze do liści, a nawet akumulatorowe opryskiwacze czy sekatorki. Cały dostępny u nas asortyment z linii SAS+ALL, czyli właśnie z dziedziny zasilania akumulatorowego, podejrzeć można klikając tutaj, a my tymczasem przyjrzyjmy się bliżej akumulatorowej podkaszarce. Główną zaletą podkaszarki akumulatorowej jest jej pełna mobilność. Brak przewodu zasilającego sprawia, że ograniczeni jesteśmy tylko i wyłącznie granicą naszej ziemi, także posiadając nawet duży teren wykorzystać będziemy mogli do pracy właśnie akumulatorową podkaszarkę. Jedyne, o czym musimy pamiętać do naładowany akumulator o jak największej pojemności, aby maksymalnie wykorzystać potencjał narzędzia.

Przy okazji warto przypomnieć, że do wszystkich narzędzi akumulatorowych z linii SAS+ALL, wykorzystać możemy ten sam akumulator. Czyli przykładowo, decydując się na zakup podkaszarki akumulatorowej w zestawie DED7016 z ładowarką i akumulatorem, rozbudowywać możemy gamę naszych narzędzi o kolejne, nie martwiąc się już o potrzebę dokupowania kolejnych akumulatorów, gdyż będzie on pasował to wszystkich urządzeń z tej serii np. wkrętarki, klucza czy szlifierki kątowej.

Ale wracając do tematu podkaszarki akumulatorowej zwróćmy uwagę na jeszcze jedną, bardzo pozytywną jej cechę, jaką jest ekologia. Podkaszarka akumulatorowa poprzez swoje zasilanie właśnie, jest najbardziej przyjaznym dla środowiska, a więc i naszego zdrowia, rozwiązaniem. Łączy ona w sobie mobilność kosy spalinowej przy jednoczesnym braku emisji szkodliwych dla otoczenia spalin. Do tego podkaszarki akumulatorowe są dużo cichsze, co z pewnością docenią zarówno domownicy jak i sąsiedzi :) Podkaszarkę akumulatorową możecie zakupić w naszym sklepie, jako oddzielne urządzenia lub we wspomnianym zestawie z ładowarką i akumulatorem. W skład zestawu akumulatorowego DEDRA SAS+ALL DED7016 wchodzi podkaszarka akumulatorowa DED7090, akumulator o pojemności 2.0Ah oraz standardowa ładowarka na jeden slot. Podkaszarka z tego kompletu wyposażona jest w blokadę włącznika zabezpieczającą przed przypadkowym włączeniem, ogranicznik krawędziowy oraz regulowany kąt nachylenia głowicy, co zdecydowani pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Średnica koszenia podkaszarki akumulatorowej DED7090 wynosi 30cm, a grubość żyłki 1,6mm, co wraz z prędkością obrotową 8500RPM zapewnia skuteczne i szybkie koszenie.

Kosa spalinowa – o poziom wyżej od podkaszarki

O podkaszarkach powiedzieliśmy sobie już to i owo, czas zatem zabrać się za „grubszy kaliber”, jakim są kosy spalinowe.

Kosa spalinowa, zwana również wykaszarką, to urządzenie, które posłuży nam na rozległym, nierównym i naprawdę mocno zarośniętym terenie. W przeciwieństwie do podkaszarki elektrycznej czy akumulatorowej, ma zdecydowanie większą moc, zaczynającą się od 1000W wzwyż oraz większą szerokość koszenia, tak, aby za jednym zamachem pozbyć się niechcianej roślinności z większego kawałka terenu. Dzięki temu, a także zastosowaniu tarczy tnącej kosa spalinowa poradzi sobie z wysoką trawą, grubymi i twardymi zaroślami, a nawet niewielkimi krzewami czy młodymi drzewkami. Wymiennie z tarczą tnącą, w kosie spalinowej możemy zastosować głowicę z żyłką tnącą i używać jej jak podkaszarki, aczkolwiek musimy liczyć się z pewnymi przeszkodami i uciążliwościami.

Po pierwsze kosy spalinowe są zdecydowanie cięższe od podkaszarek, co sprawia, że niewygodnie nam będzie manewrować nią w wąskich szczelinach między krzewami czy innymi ozdobami znajdującymi się na działce. Ogólne zmęczenie operatora również będzie zdecydowanie większe. Aby zobrazować tę różnicę: najlżejsza podkaszarka elektryczna dostępna w naszym sklepie waży ok. 1,3 kg, natomiast najlżejsza kosa spalinowa to już ciężar rzędu ok. 6,5 kg, także różnicę widać gołym okiem. Tak samo jest w przypadku szerokości roboczej głowicy. Większa szerokość cięcia jest lepsza do koszenia otwartych, niezagospodarowanych przestrzeni, niźli do trymowania niedociągnięć po kosiarce w trudnodostępnych miejscach.

Kosy spalinowe zasilane są paliwem, dlatego posiadają 100% mobilności i idealnie nadają się do pracy na rozległych terenach bez dostępu do sieci elektrycznej. Najpopularniejszym przykładem użycia kosy spalinowej jest wykaszanie trawy w parkach, przy osiedlowych trawnikach czy zarośli w okolicach kanałków czy zbiorników wodnych. Chyba każdego z nas mieszczuchów, choć raz obudził, najczęściej oczywiście w sobotę, warkot pracującej pod blokiem kosy spalinowej :)

Ciekawym modelem kosiarki spalinowej jest model dostępny wśród naszego asortymentu, a jest nim kosa spalinowa Garden DEDRA DED8715. To urządzenie o mocy 1400W, w którym zastosowano jednoczęściowy wał napędowy, zamiast taniego dwuczęściowego elementu. Takie rozwiązanie wyklucza powstawanie na nim luzów, a więc zwiększa bezawaryjność całego sprzętu. W tej kosie spalinowej istnieje możliwość zastosowania tarczy bądź żyłki tnącej - do niskiej i delikatnej trawy zalecamy żyłkę o średnicy 2-2,4mm, a do trawy wysokiej, suchej, ostrze tnące.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest również kosa spalinowa 4 suw, co oznacza ni mniej, ni więcej niż to, że w takiej kosie zamontowany jest silnik czterosuwowy. Jego niezaprzeczalną zaletą jest wykluczenie stosowania mieszanki paliwowej. Silnik czterosuwowy podwyższa również kulturę pracy – urządzenie wyposażone w tego typu silnik pracuje płynniej i zdecydowanie ciszej, niższa jest również emisja spalin w porównaniu z silnikiem tradycyjnym. I u nas więc nie mogło zabraknąć kosy spalinowej 4 suw. Model DEDRA DED8716 to właśnie taka kosa czterosuwowa. W tym produkcie mamy moc na poziomie 900W i prędkość obrotową 9500RPM. Szerokość koszenia tarczą wynosi 255 mm, natomiast dla żyłki tnącej jest to 430 mm.

Pozostaje nam jeszcze krótko wspomnieć o innej wersji kosy, czyli kosie akumulatorowej.

Zalety kosy akumulatorowej poznać mogliście czytając akapit o podkaszarkach – zasada jest dokładnie taka sama. Przykładem tego urządzenia jest kosa akumulatorowa bezszczotkowa 18V, DEDRA SAS+ALL DED7191. Wyposażona w silnik bezszczotkowy charakteryzujący się mniejszą awaryjnością oraz wysoką płynnością działania kosa akumulatorowa DED7191 jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kos spalinowych. Tu oczywiście również zastosować możemy żyłkę bądź tarczę tnąca, a obsługa urządzenia jest banalnie prosta, dzięki elektronicznemu panelowi sterowania.

Teraz, kiedy znacie już przeznaczenie zarówno podkaszarek jak i kos spalinowych czy akumulatorowych, wybór odpowiedniego narzędzia nie powinien stanowić problemu. Mimo oczywistych zalet oraz funkcjonalności obydwu typów produktów, każdy posiadacz swojego kawałka ziemi, powinien nieć u siebie na stanie porządną kosiarkę do trawy. Zachęcamy więc serdecznie to zapoznania się i z tą kategorią, co zrobić można klikając tutaj.

Zapraszamy!                                    

Marka
Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3244 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-09
Zamówienie zrealizowane ekspresowo. Polecam.
2024-12-02
Szybko i sprawnie
pixel