Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nóż do szkła

( ilość produktów: 7 )

Jak i czym ciąć szkło - nóż do szkła

Jeśli nurtuje Was pytanie jak prosto i bezpiecznie ciąć szkło, już pędzimy z odpowiedzią :)

Temat jest o tyle prosty, że na rynku bez problemu znaleźć można właściwe do tego rodzaju prac narzędzie, jakim jest nóż do cięcia szkła.

O ile sama konstrukcja noża jest prosta, tak jego użycie będzie wymagało od użytkownika wprawy i doświadczenia. Kiedy jednak uda opanować się tą sztukę cięcie szkła będzie dla Was przysłowiową „bułką z masłem”. Oczywiście oprócz noży do cięcia szkła, istnieją inne przyrządy skonstruowane do tego celu jak np. kątowniki, cyrkle czy liniały, ale my skupimy się właśnie na nożach. Elementem tnącym w nożu do przecinania szkła jest ostrze krążkowe, czyli takie w formie koła. Zastosowanie tego rodzaju ostrza sprawia, iż nóż „gładko” przesuwa się po szkle i tworzy nacięcie. Warto dodać, iż takie kółko do cięcia szkła produkowane jest z mocnej i trwałej stali, która przez długi czas zachowuje swoje właściwości tnące. Oprócz ostrza, nóż posiadać musi uchwyt, który zazwyczaj jest wyprofilowany tak, aby przyrząd dobrze i pewnie leżał w dłoni – ma to dość istotne znaczenie, ponieważ przy cięciu szkła precyzja jest jak najbardziej wskazana. Poza tradycyjną wersją nożyka do szkła, znajdziemy również taki produkt jak nóż olejowy do cięcia szkła. Od zwykłego noża różni się on tym, iż w rękojeści zamontowany został zbiorniczek na olej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, płyn podawany jest bezpośrednio na ostrze przez cały czas jego użytkowania, a co za tym idzie dokładnie wnika w rysę, którą tym nożem wykonujemy. Nie musimy również zawracać sobie głowy tym, aby maczać nóż w oleju lub nakładać olej na taflę przed wykonaniem cięcia.

No dobrze, ale jak ciąć szkło? Jak używać noża do szkła?

Proces cięcia szkła, składa się tak naprawdę z dwóch etapów. Pierwszym jest nacięcie tafli, a dokładniej rzecz biorąc jej zarysowanie poprzez użycie nożyka do cięcia szkła. Ta czynność sprawia, iż zaburzamy strukturę szkła i zostają wprowadzane w nią naprężenia. W powstałą rysę należy wprowadzić olej, który wniknie w powstałą szczelinę i utrzyma równomierność powstałych wcześniej naprężeń.

Wiele osób, szczególnie tych niedoświadczonych zadaje sobie również pytanie, jaki olej do noża do cięcia szkła jest odpowiedni? Tu należy podkreślić, iż na rynku są specjalnie przeznaczone oleje używane przy cięciu szkła jak np. olej Silberschnitt DEDRA S0271 – substancje te mają odpowiednią konsystencję oraz lepkość, więc szczelnie wnikają w rysę.

Wracając do tematu…

Cięcie powinno być przeprowadzone pewnym, jednostajnym i płynnym ruchem. Podczas cięcia szkła nożykiem, pamiętać musimy również o tym, aby docisnąć nożyk do ciętej tafli.

Kolejnym etapem jest przełamanie szkła i tę czynność należy wykonać od razu po nacięciu szkła nożykiem. Do przełamania tafli użyć musimy siły zależnej od grubości szkła, jaki przełamujemy. Warto zaopatrzyć się, zatem w przyrząd do łamania szkła oraz specjalne szczypce – te dwa produkty zdecydowanie ułatwią nam pracę i zmniejszą ryzyko uszkodzenia obrabianego materiału, szczególne, gdy np. odcinamy wąskie kawałki szkła.

Jaki nóż wybrać do cięcia szkła – krótkie podsumowanie

Jak przed dokonaniem każdego zakupu radzimy dokładnie określić swoje potrzeby.

Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć brzmi: jakiej grubości szkło będziemy ciąć?

Od odpowiedzi na nie zależy dobranie odpowiedniego kąta zaostrzenia narzędzia. I tak dla przykładu nóż do grubego szkła (szkło 19-25 mm) powinien posiadać kąt 160˚/165˚. Dla szkła cienkiego (szkło 2-4 mm) będzie to już kąt 120˚/127˚.

Kolejną kwestią jest wybór między zwykłym nożem do cięcia szkła, a nożem do szkła olejowym. Jak wyjaśnialiśmy już wcześniej, różnica polega na braku lub posiadaniu specjalnego pojemniczka na olej zamontowanego w rękojeści nożyka. Tu decyzja jest prostsza, gdyż tak naprawdę zależy to od naszej wygody. Nóż olejowy jest wygodniejszy pod tym względem, że olej wlewamy w rękojeść i nie musimy wykonywać dodatkowych czynności jak natłuszczanie szyby czy lustra olejem. Jeszcze jednym parametrem, również istotnym ze względu na komfort pracy jest rękojeść, a dokładnie to, z jakiego materiału została ona wykonana. Zazwyczaj jest to drewno, metal, bądź plastik.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj stali, z jakiej wykonane jest kółko do cięcia szkła – powinno być one wyprodukowane ze wzmocnionej stali dobrej jakości, aby cięcie było precyzyjne. W naszym asortymencie dla przykładu znajduje się nóż, którego ostrze wykonano z węglika wolframu – jest to nóż Silberschnitt, nóż do szkła DEDRA S400.0 dobrze znany na rynku tego typu narzędzi.

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się przybliżyć zagadnienie cięcia szkła, który jakby nie patrzeć jest tematem obszernym i z początku trudnym. Jak wszystkiego w życiu, cięcia szkła również trzeba się najpierw nauczyć, ale po zdobyciu doświadczenia okazuje się, że „nie taki wilk straszny” :) A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi produktami z gamy narzędzi ręcznych.

Udanych zakupów!

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2462 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-16
Ok polecam wszystkim
2024-03-12
Wszystko ok.Szybko i sprawnie towar zgodny z opisem
pixel