Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Palniki gazowe

( ilość produktów: 14 )

Palniki gazowe

Palnik gazowy to produkt, który przyda nam się podczas prac związanych wszelkich prac związanych z wykorzystaniem gorącego powietrza czy płomienia.

Pierwszym skojarzeniem pojawiającym się w głowach większości osób, jest zapewne dekarstwo, gdzie palnik na gaz po zastosowaniu odpowiedniej dyszy służy dekarzowi do opalania papy na dachu. Istnieje jednak więcej dziedzin czy czynności, w których palniki gazowe będą, jeśli nie niezastąpione, to na pewno nad wyraz przydatne. Jeśli zastosujemy do palnika odpowiednią dyszę, posłużyć on nam może, jako opalarka, lutownica a nawet, w ekstremalnych sytuacjach, jako nagrzewnica.

Przejdźmy, więc do rodzajów oraz przeznaczenia poszczególnych palników gazowych.

Najprostszym podziałem jest rozróżnienie palników na:

  • Palnik na kartusze (naboje)
  • Palnik na butlę

Nietrudno zauważyć różnicę między tymi dwoma produktami, natomiast warto przyjrzeć się czynnościom, które zależnie od wybranej formy palnika gazowego możemy wykonywać.

Palnik na kartusz czy na palnik na butlę? – co wybrać

Palnik na kartusze jest zdecydowanie bardziej poręczny oraz mobilny. Jego najprostszym, lecz zarazem najpopularniejszym zastosowaniem jest rozpalanie za jego pomocą grilla czy ogniska, gdyż uzyskiwana nim, bardzo wysoka temperatura w kilka sekund rozgrzewa węgiel czy kawałki drewna. Nadaje się, więc on dla celów, nazwijmy to, rekreacyjnych oraz turystycznych, przydatny jest również w warunkach domowych do szybkiego rozpalenia w kominku czy piecu. Możemy oczywiście wykorzystać go do prac związanych z hobbystycznym majsterkowaniem, takich jak opalanie lakieru czy starej farby, zaginanie miękkich metali czy usuwanie chwastów z ogródka.

Przykładem tego rodzaju palnika gazowego jest palnik gazowy z zapłonem PIEZO DEDRA 31A032. Dzięki zapłonnikowi PIEZO, który palnik ten posiada nie potrzeba dodatkowych źródeł ognia, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto jest on kompatybilny z butlami/kartuszami gazowymi z systemem szybkiego mocowania 7/16".

W kategorii palników na kartusze nie może zabraknąć oczywiście typowej lampy lutowniczej, potocznie znanej, jako lutlampa. W zasadzie jest to rozbudowana wersja palnika gazowego, posiadająca dodatkowo metalową osłonę, w której umieszczany jest nabój z gazem, czyli właśnie kartusz. Istnieją również modele lamp lutowniczych, nie na naboje, ale z pojemnikiem, który możemy uzupełniać gazem. Nie jest to jednak najwygodniejsze, dlatego też zdecydowanie większą popularnością cieszą się lampy na kartusze.

Lutlampa jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest najczęściej do lutowania, czyli jako jako lutownica, lecz nie jest to jej jedyne przeznaczenie. Bardzo często używana jest również, jako opalarka, gdyż w łatwy sposób użyjemy jej do zdzierania warstwy farby np. z futryny drzwi, opalania drewna czy lakieru. Ponadto możemy nią poluzować zapieczone nakrętki czy odmrozić zamarznięte rury lub inne przedmioty.

Lampa lutownicza gazowa DEDRA 31A020 jest właśnie przykładem takiej lutlampy. Posiada ona metalową obudowę i osiąga maksymalną temperaturę płomienia 1200°C, która to wystarczająca jest do lutowania grubszych elementów.

Palnik gazowy na butlę

Ten rodzaj palnika gazowego przyda się zdecydowanie bardziej do celów przemysłowych i profesjonalnych.

Sama butla gazowa ma większą pojemność niż kartusz, co pozwala nam na dłuższą pracę palnikiem, bez konieczności wymiany naboju. Ponadto w butli może znajdować się gaz np. acetylenowo-tlenowy, który nie jest dostępny w kartuszach. Do zaawansowanych prac (spawalniczych, dekarskich, lutowniczych) profesjonaliści powinni wyposażyć się w palnik gazowy na butlę. W zależności od rodzaju prac, które chcemy wykonywać palnikiem gazowym musimy zaopatrzyć się w odpowiednie rodzaje dysz. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu np. zestawu dekarskiego czy zestawu do lutowania.

W naszym asortymencie znajdzie się zarówno jeden jak i drugi rodzaj np.:

Wybór palnika gazowego – co wziąć pod uwagę

W zależności od potrzeb i preferencji parametry, którymi będziemy się kierować mogą być dla nas mniej bądź bardziej ważne, ale mimo to należy zwrócić na nie uwagę, tak, aby dokonać świadomego i satysfakcjonującego nas wyboru.

W pierwszej kolejności określamy oczywiście czy potrzebujemy palnika na kartusze czy palnika gazowego na butlę. Po określeniu rodzaju palnika gazowego, który będzie dla nas najodpowiedniejszy, zwróćmy uwagę na:

  • dostępność naboi (w przypadku palnika na kartusze/lampy lutowniczej), aby nie okazało się, że są trudnodostępne i po zużyciu nie będziemy mogli nabyć kolejnych
  • temperatura płomienia; od jej poziomu zależy rodzaj prac, jakie będziemy mogli wykonywać
  • zapłon; najlepiej postawić na zapłon automatyczny, gdyż w innym wypadku korzystać będziemy musieli skorzystać z dodatkowego źródła ognia np. zapalniczki, aby uruchomić palnik
  • regulacja wysokości płomienia/regulacja przepływu gazu; ten parametr ma wpływ na to czy będziemy mogli płynnie regulować temperaturę, a co za tym idzie określi nam zakres prac, jaki danym palnikiem będziemy mogli wykonać (w przypadku palnika na butlę rolę ta spełnia reduktor, dlatego warto, aby nasz model był w niego wyposażony, również ze względów bezpieczeństwa)
  • zużycie gazu – czyli jak szybko zużywany jest zapas gazu w zbiorniku czy butli, a więc dzięki tej informacji dowiemy się na jak długo wystarczy nam paliwa

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, z łatwością uda nam się dobrać odpowiedni rodzaj czy model palnika gazowego odpowiedniego dla naszych potrzeb.  

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
wszystko super
2024-05-26
Dobry
pixel