Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Osprzęt do agregatów malarskich wysokociśnieniowych i HVLP

( ilość produktów: 58 )

Agregat malarski – jaki osprzęt wybrać

Agregat malarski to urządzenie, które służy do malowania natryskowego - sprawnie, więc zastąpi nam pędzel czy wałek podczas wykonywania tejże czynności. Pozwala on na szybkie oraz dokładne pomalowanie danych powierzchni czy elementów. Malowanie natryskowe zastosowanie swoje znajdowało głównie w lakiernictwie, lecz od pewnego czasu stało się również popularną metodą malowania dużych powierzchni, takich jak ściany czy elewacje. Należy pamiętać, że agregat malarski nie jest urządzeniem do końca uniwersalnym. Różne farby czy lakiery posiadają swoje odrębne właściwości, więc i agregat należy dobrać odpowiednio pod tym kątem. Jednak, aby w ogóle móc wykorzystać agregat do malowania, potrzebować będziemy do niego osprzętu, który nam to umożliwi.

Do tego typu osprzętu zaliczają się m.in.:    

  • dysze natryskowe    
  • pistolety natryskowe    
  • pistolety lakiernicze    
  • przedłużki do pistoletów    
  • filtry    
  • węże malarskie    
  • zestawy naprawcze

Pistolet natryskowy, a pistolet lakierniczy

Pistolet do malowania to w zasadzie najważniejszy element osprzętu, który zdecydowanie wpływa na komfort pracy i pozwala nam w ogóle na jej wykonywanie. Należy pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni model, zależnie od czynności, którą planujemy wykonywać, stąd rozróżnienie na pistolety lakiernicze oraz na pistolety natryskowe. Różnią się one od siebie budową oraz, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczeniem.

Pistolet natryskowy umożliwi nam malowanie farbami ścian czy elewacji. Na rynku znaleźć możemy różnego rodzaju pistolety natryskowe, różniące się od siebie budową, materiałem, z którego zostały wykonane, wagą oraz rodzajem spustu. Ważnym jest, aby pistolet do malowania natryskowego umożliwiał nam pracę zarówno w pionie jak i poziomie. Dodatkowo zaopatrzyć się możemy w przedłużkę do pistoletu, tak, aby wygodnie malować sufity czy po prostu wyżej położone partie ścian. Przykładem pistoletu do malowania natryskowego jest dostępny w naszym asortymencie pistolet natryskowy bezpowietrzny DEDRA DED7440 sprzedawany wraz z dyszą typu 517 i rekomendowany do hydrodynamicznego agregatu malarskiego DEDRA DED7421.

Jeżeli w swojej pracy używać będziemy nie farb, a bejc czy lakierów (ewentualnie farb, ale na bazie rozpuszczalników), wybrać musimy pistolet lakierniczy. I w tym wypadku rynek oferuje różne modele, jednak ogólnie pistolety lakiernicze podzielić możemy na te ze zbiornikiem górnym oraz te ze zbiornikiem dolnym. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni rodzaj pistoletu do posiadanego rodzaju agregatu malarskiego, w zależności od jego przeznaczenia.  

Pozostały osprzęt do agregatu

Oprócz pistoletu natryskowego czy lakierniczego należy obowiązkowo wyposażyć się w wąż malarski, którym połączymy pistolet z agregatem czy kompresorem. Wąż wysokociśnieniowy DEDRA DED7437-15 jest właśnie tego rodzaju przewodem, a pasuje do agregatów malarskich takich jak DED7421 i DED7423.

Kolejną rzeczą jest dobór odpowiedniej dyszy do pistoletu natryskowego.

Uproszczając im większy rozmiar dyszy tym lepiej malować będziemy gęstymi i lepkimi farbami. Aby lepiej zobrazować, o czym mowa porównajmy dwa dostępne u nas agregaty z dwoma różnymi rozmiarami dysz. W standardzie agregat DED7421 wyposażony jest w dyszę 517. Pierwsza cyfra pomnożona przez 5 określa nam szerokość malowanego paska - w tym przypadku będzie to 25 cm. Dwie kolejne cyfry jest ro rozmiar dyszy w calach. Im większy rozmiar dyszy tym lepiej malować będziemy gęstymi i lepkimi farbami. Agregat DED7423 posiada na wyposażeniu dyszę 519, więc analogicznie szerokość paska 25 cm natomiast rozmiar, a zatem i przepustowość dyszy, jest większy.

Podobnie rzecz się ma z filtrami pałeczkowymi do pistoletu natryskowego. Filtry te mają różne zagęszczenie „oczek” na siatce, z której są zrobione, a im mniejsze to zagęszczenie tym gęstsza może być używana przez nas farba. Dla przykładu filtr DED7436-030 posiada 30 oczek na jeden cal, a więc ma on zasadność używania przy bardzo gęstych farbach i lepkich farbach. Filtr pałeczkowy DED7446-100 będzie bardzo gęsty, także farby gęsty i lepkie będą dość słabo rozpylane w pistolecie, a filtr po prostu się zapcha.

Agregaty malarskie i osprzęt do niech - podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego osprzętu jest równie ważny, co wybór samego urządzenia. Należy pamiętać, iż oprócz agregatów malarskich, malowanie natryskowe możliwe jest także, dzięki zwykłemu kompresorowi. Do kompresora montujemy odpowiedni pistolet np. pistolet lakierniczy czy pistolet tynkarski i w zasadzie możemy zacząć pracę. Agregatów malarskich używa się głównie do farb, więc do malowania dużych powierzchni jak ściany i sufity, choć oczywiście nie jest to regułą. Więcej informacji o agregatach malarskich, o ich rodzajach oraz przeznaczeniu, znaleźć można w oddzielnym artykule dostępnym tutaj.

Standardowo przed dokonaniem zakupu, należy dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i wedle nich dokonywać wyboru.

Powodzenia!

Marka
Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2545 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
szybko sprawnie
2024-04-13
Super sprzęt. Do sprzątania samochodu dobrze zasysa , dla mnie wystarczy .
pixel