Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szczypce i kombinerki

( ilość produktów: 48 )

Narzędzia ręczne – rodzina narzędzi zaciskowych

Rodzina narzędzi ręcznych jest bardzo obszerna, a w jej skład wchodzą przedmioty różnego przeznaczenia. Wg. tego kryterium możemy wyodrębnić kilka grup takich przyrządów jak np. narzędzia zaciskowe, o których krótko opowiemy w poniższym tekście. Zapraszamy!

Szczypce uniwersalne/kombinerki

Zdecydowanie najpopularniejszymi i najbardziej znanymi przez wszystkich szczypcami, są zdecydowanie kombinerki, inaczej zwane szczypcami uniwersalnymi. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają one szeroki obszar zastosowania, który nie ogranicza nas do wykonywania nimi tylko jednego rodzaju czynności. I tak kombinerki posłużą nam zarówno do podtrzymywania, jak i zgniatania czy przełamywania cienkich przedmiotów, a także (w ekstremalnych sytuacjach ;) ) odkręcania śrub czy zaworów. Ich szczęki są od wewnątrz ząbkowane – to poprawia ich chwytność, dzięki czemu pewniej przytrzymywać możemy obrabiany materiał. Dodatkowo szczęki kombinerek posiadają wgłębienia, dzięki którym łatwiej przytrzymamy okrągły przedmiot jak np. gwóźdź czy kawałek rurki. Jeśli chodzi o rękojeść to warto, aby była ona wykonana z antypoślizgowego materiału, gdyż ich użycie wymaga od nas siły, a co za tym idzie pewnego, mocnego chwytu. Co istotne, na rynku znaleźć możemy szczypce uniwersalne z uchwytem odpornym na prąd jak chociażby kombinerki uniwersalne DEDRA 12V41 posiadające certyfikat VDE, czyli atestowane do pracy pod napięciem do 1000V.

Szczypce płaskie

Te szczypce najlepiej sprawdzą się przy pracach wymagających przytrzymywania i ściskania płaskich przedmiotów. Konstrukcyjnie podobne do szczypiec uniwersalnych, z tą różnicą, iż nie posiadają wgłębień, które (jak w przypadku kombinerek) służą to chwytania przedmiotów o okrągłym przekroju. Szczypce płaskie mogą mieć ząbkowaną wewnętrzną powierzchnię szczęk, lecz najczęściej jest ona gładka – dzięki temu nie niszczą one miękkich materiałów. Ten rozdaj szczypiec służy głównie do zgniatania materiałów na płasko oraz kształtowania różnego rodzaju elementów.

Szczypce okrągłe

Ten rodzaj szczypiec charakteryzuje się okrągłym przekrojem szczęk, który na końcach jest węższy niż u nasady. Szczypce okrągłe służą przede wszystkim do nadawania kształtu różnego rodzaju materiałom jak np. blaszki, druty czy przewody – często wykorzystywane są przy produkcji biżuterii.

Szczypce wydłużone proste, wygięte

Szczypce wydłużone to konstrukcyjne połączenie szczypiec płaskich ze szczypcami okrągłymi – szczęki z zewnątrz są okrągłe, dzięki czemu w pewnym stopniu nadawać się będą do kształtowania przewodów lub drucików, natomiast wewnątrz są one płaskie, co sprawia, iż nadadzą się do przytrzymywania czy zgniatania różnych materiałów. Wydłużone szczęki zapewniają dostęp do ciasnych, trudnodostępnym miejsc. Szczypce wydłużone wygięte jak np. DEDRA 1249 to w zasadzie lekko zmodyfikowana wersja szczypiec prostych – różnica polega na tym, że dzięki zagiętym przy końcach szczękom, złapanie elementu jest jeszcze łatwiejsze szczególne, kiedy jest on umieszczony nie tylko w głąb, ale i z boku. Ten rodzaj szczypiec wykorzystywany jest do bardziej precyzyjnych prac.

Szczypce czołowe

Szczypce czołowe posiadają bardzo charakterystyczną budowę wyglądem przypominającą klasyczne obcęgi – mają one bardzo krótką główkę, a ich szczęki zaopatrzone w ostre krawędzie spotykają się ze sobą czołowo. Bardzo często wykorzystywane są one przez specjalistów wykonujących zbrojenia, a służą głównie do przecinania drutów, a także do wyciągania gwoździ. Przykładem szczypiec czołowych dostępnych w naszym asortymencie są szczypce czołowe DEDRA 1253.  Do tej kategorii zaliczyć możemy również szczypce zbrojarskie, których budowa jest niemal identyczna jak szczypiec czołowych – różnicą jest długość ramion w narzędziu (szczypce zbrojarskie mają je o wiele dłuższe)

Szczypce boczne

Inaczej mówiąc klasyczne obcinaki. Jak sama nazwa wskazuje posłużą nam do przecinania różnego rodzaju materiałów jak opaski zaciskowe (trytytki), druty, przewody. Charakteryzują się krótką główką, ze szczękami wyposażonymi w ostre krawędzie umieszczone blisko przegubu – dzięki takiej budowie uzyskać można większą siłę nacisku, co podnosi efektywność i komfort pracy narzędziem. Produktem obrazującym tego rodzaju obcinaki są szczypce boczne DEDRA 12V46 z certyfikatem VDE oznaczającym, iż narzędzie nadaje się do pracy z kablami, przewodami i osprzętem elektrycznym.

Warto dodać, że wszystkie wyżej wymienione rodzaje szczypiec, możemy znaleźć w zminimalizowanej wersji znanej pod nazwą szczypiec precyzyjnych. Ich wymiary zostały dodatkowo zmniejszone, aby móc pracować z jeszcze drobniejszymi, mniejszymi elementami i jak sama nazwa wskazuje zapewnić większą precyzję podczas ich używania.

Obcinak do kabli

Będąc w temacie obcinaków, warto wspomnieć również o tych dedykowanych pod konkretne materiały. Na rynku znajdziemy różne wielkości takich obcinaków – wynika to z faktu, że kabel kablowi nie równy (mogą mieć one różne średnice), a więc musimy dobrać narzędzie pracy pod wymiar danego elementu, który chcemy przyciąć. I tak oto w naszym sklepie znajdziecie państwo obcinak do kabli o średnicy 16 i 25 mm, nożyce do kabli miedzianych i aluminiowych o średnicy cięcia 10,5mm oraz obcinak do linek i drutów stalowych z zakresem cięcia drutu do 1,5mm oraz linki stalowej do 3mm.

Szczypce do ściągania izolacji, ściągacze izolacji

Specjalna konstrukcja szczęk użytych w tym rodzaju szczypiec, pozwala na szybkie i efektywne ściąganie izolacji z kabli i przewodów. Ściągaczki do izolacji mogą różnić się od siebie konstrukcją, a co za tym idzie sposobem, w jaki będziemy ich używać. Pierwszy rodzaj konstrukcji to taki, gdzie, aby zdjąć izolację z przewodu należy chwycić szczękami narzędzia jego końcówkę i pociągnąć szczypce do siebie. Jest to możliwe, dzięki ostrzom ustawionym czołowo w stosunku do siebie. Dodatkowo w szczypcach zamontowana jest śruba, która umożliwia nam regulację prześwitu między ostrzami, tak abyśmy mogli dostosować ją do grubości danego przewodu. Przykładem takich szczypiec do ściągania izolacji jest produkt DEDRA 12V56 z certyfikatem VDE.

Innym rodzajem budowy szczypiec do ściągania izolacji jest konstrukcja boczna. Szczypce te z wyglądu przypominają nożyce, w których ostrzach znajdują się wyprofilowane otwory - aby pozbyć się niechcianej izolacji, wkładamy przewód w otwór i ciągniemy nie do siebie, lecz w bok, pozbywając się w ten sposób materiału, który chcemy usunąć. Oprócz ręcznych szczypiec do ściągania izolacji, na rynku znajdziemy również modele automatyczne jak automatyczny ściągacz do kabli 1268S1 DEDRA, który umożliwia nam bezpieczne zdjęcie izolacji z kabli o przekroju 0,5mm/1,2mm/1,5mm oraz 2 mm.

Automatyczny ściągacz izolacji jest urządzeniem niewymagającym tak dużo wprawy jak przy korzystaniu z urządzeń ręcznych, dlatego polecany jest osobom, które nie mają dużego doświadczenia z obchodzeniem się z tego typu narzędziami. Praca nim jest również szybsza, a co za tym idzie o wiele wydajniejsza.  Kolejnym poręcznym przyrządem z tej kategorii jest ściągacz izolacji np. DEDRA 1268S2. To proste w obsłudze urządzenie, które umożliwi nam na szybkie, precyzyjnie i bezpieczne ściągnięcie izolacji z końcówek przewodów elektrycznych o przekroju 0,5mm²-6,0mm² oraz przewodów antenowych RG6/RG59.Ten ściągacz izolacji również nie wymaga wprawy w jego użytkowaniu, dlatego świetnie nada się dla laika czy osoby rzadko korzystającej z tego typu przedmiotów.

Zaciskarki do kabli elektrycznych  

Zaciskarka lub inaczej praska do kabli/tulejek to narzędzie niezbędne w pracach elektromechanicznych, elektronice, elektryce samochodowej czy montażu. Dzięki niemu zamontować możemy różnego rodzaju złączki na końcówkach przewodów czy kabli. Podobnie jak w dziedzinie szczypiec, tak i tu znajdziemy kilka rodzajów zaciskarek jak zaciskarki do kabli internetowych czy zaciskarki do kabli antenowych.

Bardzo popularne z racji swojego wykorzystania - szczególnie w obecnych czasach - są zaciskarki RJ45 stosowane podczas instalowania sieci komputerowej. Przykładem takiej zaciskarki jest zaciskarka do złączy modularnych (szczypce elektrotechniczne) DEDRA 1268 pozwalające na zaciskanie końcówek sieciowych i telefonicznych o typach 8P8C, RJ-456P6C, RJ-126P4C oraz RJ-114P4C4P2C. Innym przykładem mogą być szczypce do zaciskania końcówek kabli, zaciskarka tulejek DEDRA 1269 wyposażone w zestaw końcówek oraz estetyczne pudełko do przechowywania.    

 

Jak sami Państwo widzicie temat szczypiec i zaciskarek, pozornie prosty, okazuje się dość rozległy i skomplikowany. Przed dokonaniem zakupu należy precyzyjnie określić swoje potrzeby oraz częstotliwość korzystania z narzędzia, aby dobrać odpowiednie dla siebie. Mamy nadzieję, że tym tekstem ułatwimy Państwu wybór, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z szerokim asortymentem pozostałej gamy narzędzi ręcznych.

Udanych zakupów!                                    

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3075 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
nigdy się nie zawiodłem, I dalej będę robił zakupy, aż mi zbrzydnie Polecam nie tylko narzędzia 24... Ale wyłącznie polskich kurierów
2024-10-07
OK
pixel