Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aerografy i akcesoria do malowania precyzyjnego

( ilość produktów: 7 )

Aerograf – co to jest?

Aerograf to urządzenie służące do precyzyjnego malowania drobnych elementów i małych powierzchni, ale także do wykonywania precyzyjnych zdobień, grafik, a nawet obrazów, dlatego ceniony jest przede wszystkim przez osoby zajmujące się różnego rodzaju sztuką i rękodziełem.

Ze względu właśnie na swoją precyzję aerograf bardzo często wykorzystywany jest w modelarstwie, nikogo, więc nie powinno dziwić, iż nazywany jest również aerografem modelarskim¸ a nazwa ta wynika właśnie z celu, do jakiego jest wykorzystywany. Jeszcze inną nazwą aerografu, jest aerograf pistoletowy, a pochodzenie tej nazwy wywodzi się z konstrukcji narzędzia, przypominającej właśnie niewielki pistolet.

Budowa aerografu

Aby skutecznie opanować umiejętność malowania aerografem, należy choć po krótce zaznajomić się z jego budową oraz zasadą, na jakiej urządzenie działa.

Aerograf modelarski/pistoletowy składa się, więc z:    

  • Korpusu
  • Zbiornika na farbę    
  • Dyszy    
  • Spustu    
  • Igły regulacyjnej    
  • Zaworu    
  • Podłączenia węża    
  • Sprężyny i nakrętki

I tu mała uwaga dla osób nie będących w temacie!

Aerograf podłączany jest do kompresora, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z konieczności jego zakupienia, aby móc w ogóle z aerografu korzystać. Oczywiście nie mówimy tu o jakiejś wielkiej maszynie, tylko o kompresorze typu „mini” jak np. DEDRA DED7472, którego zbiornik posiada pojemność 3 litrów, a więc jest niewielkich rozmiarów.

Kiedy mamy już aerograf pistoletowy połączony z kompresorem możemy przejść do jego użytkowania. Ale o tym za chwilę.

Jeszcze jedna kwestia, jaką należy poruszyć to zasada działania takiego aerografu do malowania.

W skrócie działa to w ten sposób, iż po naciśnięciu spustu (w pionie), do narzędzia dostarczane jest sprężone powietrze, które przemieszczając się, pobiera ze farbę ze zbiorniczka aerografu. Wylot farby blokowany jest przez igłę regulującą aerografu, więc aby umożliwić jej uwolnienie, należy przesunąć spust w poziomie do siebie. Kiedy to zrobimy, igła przesuwa się, a poprzez powstałą szczelinę, mieszanka farby i powierza wydostaje się na zewnątrz. Im mocniej przesuniemy spust, tym więcej miejsca się robi, a więc powiększa nam się strumień farby. Analogicznie, jeżeli potrzebujemy mniejszy, węższy strumień przesuwamy spust aerografu od siebie, zmniejszając szczelinę wylotu farby, a co za tym idzie jej strumień.

Aerograf malowanie

Teraz czas przejść do praktyki. A konkretniej teorii, którą każdy użytkownik w praktykę będzie musiał przekuć sam :)

Otóż o ile aerograf pistoletowy sam w sobie nie jest urządzeniem skomplikowanym, to posługiwanie się nim wymaga od użytkownika nieco wprawy.

Pierwszą czynnością, jaką należy, więc wykonać po zakupie aerografu jest przećwiczenie posługiwania się nim.

Na początku warto przećwiczyć tworzenie zwyczajnych punktów, czyli nie poruszając aerografem zwolnić jego spust, tak, aby farba swobodnie wydostała się z urządzenia. Stworzy nam ona na papierze kropkę, która w zależności od długości przytrzymania spustu oraz odległości aerografu od kartki, będzie mniejsza bądź większa, ze słabszym bądź mocniejszym nasyceniem barwy.

Kolejną sprawą jest nauczenie się pracy odpowiednim ciśnieniem, które to regulować możemy za pomocą manometru podłączonego do kompresora współpracującego z aerografem pistoletowym, a także odkryć, w jaki sposób rozcieńczyć farbę, aby miała ona odpowiednią lepkość. Poniżej kilka przykładów sytuacji z jakimi na początku można się spotkać:

Jeżeli za mocno rozcieńczymy farbę, to nie będzie ona prawidłowo przywierać do malowanej powierzchni i po prostu z niej spłynie, szczególnie, jeżeli ustawimy na kompresorze wysoką wartość ciśnienia. Tu pojawią się też ryzyko (a w zasadzie pewność), iż wysokie ciśnienie dodatkowo rozbryźnie farbę we wszystkich, niepożądanych przez nas kierunkach.

Z kolei mocno rozcieńczona farba użyta przy niskim ciśnieniu, nie zapewni nam odpowiedniego krycia malowanej powierzchni.

Jeśli chodzi o racę z ciśnieniem to w uproszczeniu wygląda to tak, iż im mniejsze ciśnienie ustawione na kompresorze, tym większe cząsteczki farby wydostają się z aerografu, przez co malowana powierzchnia/element ma grubą, chropowatą strukturę, a przejścia między kolorami nie są płynne. Szczególnie widoczne jest to, kiedy do zbiorniczka aerografu wlejemy farbę o dużej lepkości.

Najlepszą metodą nauki jest metoda prób i błędów. Naukę zacząć możemy od mniej więcej środkowych wartości i ustawić ciśnienie na 1,5 bara, a farbę rozcieńczyć w proporcji 2: 1 (farba: rozcieńczalnik). Na takiej „bazie” przetestować możemy efekt, jaki uzyskamy i zależnie od potrzeb, redukować lub zwiększać wartości, tak, aby opanować do perfekcji sztukę malowania aerografem.

Warto również czytać etykiety:) Niektórzy producenci farb podają odpowiednie proporcje dla swojego produktu.

Aerograf modelarski, aerograf pistoletowy – rodzaje

Jak pisaliśmy wcześniej aerograf pistoletowy i aerograf modelarski to nic innego jak dwie potoczne nazwy jednego urządzenia.

Na czym więc polega podział aerografów? Otóż podzielić możemy je w zależności od kliku czynników, ale my przedstawimy dwa najpopularniejsze.

Podział pierwszy:

Aerograf jednofunkcyjny – w zasadzie rzadko, kiedy już spotykany na rynku, ale zdarza się, więc trzeba mieć świadomość, iż w takim aerografie w trakcie malowania regulować możemy jedynie ilość powietrza, natomiast nie ilość podawanej farby, przez co jego możliwości są ograniczone

Aerograf dwufunkcyjny - Ilość podawanej farby i powietrza regulowane są w czasie malowania, ma, więc on szerszy zakres możliwości tworzenia różnych efektów malowania

Podział drugi:

  • Aerograf ze zbiornikiem górnym – najczęściej stosowany w modelarstwie, jest łatwiejszy w czyszczeniu oraz zapewnia maksymalne zużycie farby
  • Aerograf ze zbiornikiem dolnym – jego główną zaletą jest to, iż nie tracimy czasu przy wymianie koloru a inny – wystarczy przekręcić słoiczek z odpowiednim kolorem, najlepiej sprawdza się przy malowaniu większych powierzchni na jednolity kolor

Jaki aerograf kupić? – podsumowanie

Na początek przygody z aerografami pistoletowymi, najlepiej zaopatrzyć się w podstawowy model aerografu. Do nauki tani aerograf jak najbardziej wystarczy, a wraz z rozwojem umiejętności można zacząć inwestować w lepszej jakości, droższy sprzęt. Ważnym jest, aby aerograf, który kupujemy był aerografem dwufunkcyjnym, gdyż jak pisaliśmy wcześniej ma on dużo więcej możliwości niż jego jednofunkcyjny brat.

Aerograf modelarski DEDRA DED7477 jest przykładem właśnie takiego dobrego modelu „na start”. Aerograf ten wyposażony jest w zbiornik grawitacyjny (górny), co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie farby, a dodatkowo wbudowany ogranicznik posuwu iglicy pozwala na kontrolę ilości wydostającej się farby, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik jest w stanie kontrolować precyzję jej nanoszenia. Podczas kupna aerografu należy pamiętać o kompresorze, gdyż bez niego na nić nam sam „pistolet”. Przy tej okazji warto przemyśleć zakup zestawu do malowania precyzyjnego, gdyż w jego skład oprócz kompresora i aerografu wchodzić mogą inne akcesoria kompatybilne ze sprężarką, a które mogą okazać się przydatne, szczególnie, że skoro i tak musimy nabyć kompresor to wykorzystać go możemy nie tylko do zasilenia aerografu.

Przykład?

Zestaw do malowania precyzyjnego z kompresorem mini, aerograf DEDRA DED7470, w którego skład, oprócz aerografu i kompresora,wchodzą igły/końcówki do pompowania (piłek, kół samochodowych, materacy), pistolet do przedmuchiwania, wąż, dodatkowe zbiorniczki na farbę itd. A dla osób, które w posiadaniu kompresora już są zaproponujemy zestaw do malowania precyzyjnego z aerografem PANSAM A532028, w którym znajdziemy aerograf, przewód, słoiczek na farbę oraz nakrętki.  

Osobom zainteresowanym techniką malowania aerografem polecamy zaznajomienie się z naszą pełną ofertą z tego zakresu, a dla osób szukających rozwiązań malarskich na skalę przemysłową polecamy zajrzenie do sekcji agregatów malarskich, umożliwiających szybkie malowanie naprawdę dużych powierzchni takich jak ściany w mieszkaniu czy innego rodzaju pomieszczeniach.

Czego byście Państwo nie szukali, serdecznie zapraszamy! :)       

Marka
Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3244 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-09
Wszystko ok.
2024-12-07
Wszystko ok.
pixel