Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Giętarki do rur

( ilość produktów: 1 )

Giętarki do rur i profili – rodzaje i zastosowanie

Wśród rodziny narzędzi hydraulicznych znajdziemy takie urządzenie jak giętarki do rur, które zawdzięcza swoją nazwę czynności przez nie wykonywanej.

Tak, tak.. chodzi oczywiście o gięcie, zaginanie czy wyginanie rur :)

Giętarki do rur znane są również pod nazwami takimi jak zaginarka do rur czy wyginarka do rur i możemy wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje:

  • Giętarka ręczna do rur, zaginarka do rur

To narzędzie, do którego działania potrzebna jest siła naszych mięśni. Giętarka ręczna ma za zadanie umożliwić nam w sposób szybki i precyzyjny zgięcie na zimno rur, profili czy prętów wykonanych z miedzi, aluminium, stali oraz innych metali. Giętarka ręczna znajdzie, więc swoje zastosowanie w branży hydraulicznej i grzewczej, ale również przy produkcji np. dekoracji. Warto dodać, iż ręczne giętarki do rur, to niewielkie urządzenia w porównaniu z siostrzanymi giętarkami mechanicznymi. Przykładowo giętarka do rur DEDRA 1265H posiada długość ramienia wynosząca 70 cm, a zakres średnic, które możemy nią poddać obróbce to 15-22mm, także jak widać rozmiary narzędzia nie są powalające. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi giętarka ręczna do rur jest również mobilna, możemy ją, więc bez trudu transportować w każde miejsce.

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o giętarce do rur PEX. W zasadzie rury PEX możemy zaginać w zwykłej giętarce do rurek, natomiast ze względu na właściwości tworzywa sztucznego możemy użyć do tego celu specjalnej sprężyny do gięcia rur PEX. Sprężyna ta łatwo się wygina, a jej użycie polega na wprowadzeniu jej w rurkę i wygięciu jej zgodnie z naszymi potrzebami. Po wyjęciu sprężyny wraca ona to pierwotnego kształtu, natomiast rurka PEX zostaje w kształcie przez sprężynę nadanym.

  • Giętarka do rur elektryczna

To urządzenie do zadań specjalnych. Wyposażona w silnik elektryczny, swoją mocą dużo przewyższa giętarki ręczne, posłuży, więc do zaginania rur o większej średnicy i grubszych ściankach, którym narzędzie ręczne nie daje rady podołać. Ze względu na zasilanie mocą prądu, zaginanie rur odbywa się raczej na skalę przemysłową, elektryczne giętarki do rur wykorzystywane są, więc głównie w dużych firmach budowlanych, przemysłowych oraz hydraulicznych. Mniejsze firmy remontowe czy hydrauliczne, w zupełności zadowolą się ręczną wyginarką do rur. Giętarka elektryczna jest zarazem giętarką do rur stalowych, ponieważ te ze względów na swoją twardość oraz grubość ścianek, rura stalowa potrzebuje „mocniejszego” narzędzia, aby poddać się efektowi wygięcia.

Wśród rodziny elektrycznych giętarek do rur znajduję się również giętarka do prętów zbrojeniowych. Jest to urządzanie typowo przemysłowe, wykorzystywane w zakładach i magazynach metali oraz na różnego rodzaju budowach. Ten rodzaj giętarki umożliwia nam gięcie prętów zbrojeniowych, a w razie potrzeby nawet całych ich wiązek. Ze względu na swoje gabaryty oraz konieczność zasilania prądem elektrycznym, nie jest urządzeniem mobilnym.

Czym kierować się przy wyborze giętarki do rur? – podsumowanie

Jak zawsze przy okazji każdych zakupów, radzimy dokładnie określić swoje potrzeby. Jeżeli wiemy, że giętarka będzie narzędziem pomocniczym w naszej pracy to nie warto inwestować w maszyny elektryczne, giętarka ręczna w zupełności nam wystarczy. Jeżeli zależy nam na mobilności również ona spełni nasze potrzeby. Przy wyborze ręcznej giętarki do rur zwróćmy uwagę na maksymalny kąt wygięcia oraz zakres średnic, które giętarka obsługuje. Upewnijmy się również, iż giętarka wykonana jest z solidnych i wytrzymałych materiałów, tak, aby móc korzystać z niej jak najdłużej.

W sytuacji, gdy wiemy, iż giętarki do rur będziemy używać, na co dzień, warto zainwestować w urządzenie elektryczne. Tu istotna jest moc urządzenia oraz parametry techniczne, które warto przed zakupem sprawdzić. Proponujemy również sprawdzić opinię innych użytkowników – często są one kopalnią informacji na temat danego produktu.  

Mamy nadzieję, że choć trochę rozjaśniliśmy zagadnienie kategorii giętarek do rur, które choć z pozoru proste potrafi przyprawić o ból głowy ;) Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami z dziedziny narzędzi hydraulicznych oraz pozostałych narzędzi ręcznych i elektrycznych.

W bogatej ofercie sklepu każdy znajdzie coś dla siebie :)

Udanych zakupów!

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2754 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
Szybko, rzetelnie. Polecam.
2024-06-14
Szybko i sprawnie
pixel