Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Prostowniki

( ilość produktów: 9 )

Prostownik – must-have każdego posiadacza auta

Chyba każdemu posiadaczowi auta, choć raz w życiu zdarzyło się, że samochód odmówił posłuszeństwa. Jeśli należycie do grona szczęśliwców, którym się to nie przydarzyło to nie martwcie się – wszystko przed Wami ;)

Jak wiadomo przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale statystycznie rzecz biorąc, najczęstszym powodem takiego stanu jest rozładowany akumulator. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu – wystarczy zaopatrzyć się w prostownik do ładowania akumulatorów i po sprawie. No może nie do końca, gdyż trzeba go jeszcze podłączyć i poczekać, aż prostownik naładuje rozładowany akumulator, ale samo posiadanie go to już połowa sukcesu. Naprawdę warto mieć w domu bądź garażu prostownik do akumulatora, gdyż nigdy nie wiadomo czy nie będziemy mieli potrzeby jego użycia, nawet, jeśli dbamy o auto z najwyższą starannością.

UWAGA: Niedziałający akumulator nie zawsze musi oznaczać jego rozładowania – bateria może być uszkodzona i konieczna jest jej naprawa bądź wymiana. Pod żadnym pozorem nie wolno doładowywać uszkodzonego akumulatora!

Prostowniki samochodowe mogą różnić się miedzy sobą pewnymi cechami, dlatego rozróżnia się kilka ich rodzajów, którym przyjrzymy się bliżej w dalszej części tekstu.

Prostowniki samochodowe – rodzaje, opis, cechy szczególne

Standardowy prostownik akumulatorowy to urządzenie nieposiadające żadnych dodatków elektronicznych, a co za tym idzie dodatkowych funkcji takich jak np. ochrona przed przeładowaniem. Te prostowniki samochodowe wyposażone są jednak najczęściej w regulację prądu ładowania, która pozwala na dobór odpowiednich parametrów do danego rodzaju baterii. Są to zdecydowanie najczęściej wybierane prostowniki do ładowania akumulatorów w autach osobowych. Przykładem tego rodzaju urządzenia jest prostownik DEDRA DEP010  przeznaczony do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu 6/12V i pojemnościach 12-100 Ah.

Prostownik samochodowy z rozruchem to z kolei produkt, który, jak sama nazwa mówi, posiada funkcję awaryjnego odpalenia akumulatora. Opcja ta polega na dostarczeniu do akumulatora prądu o dużym natężeniu, tak, aby pobudzić go „do życia”. Pozwala to na "odpalenie" auta, a akumulator zostanie doładowany podczas jazdy przez alternator znajdujący się w aucie. Prostownik z rozruchem DEDRA DEP030 to właśnie tego typu urządzenie. Służy on do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu 12/24Vi pojemności 20-350 Ah, posiada funkcję BOOST (szybkie ładowanie) oraz START, czyli właśnie wyżej opisany rozruch. Należy jednak pamiętać o jednej, ważnej rzeczy - prostownik samochodowy z rozruchem nie jest power bankiem, w związku z czym, musi być podłączony do sieci elektrycznej. Nie przyda się więc np. w trasie, gdzie dostęp do gniazdka nie będzie możliwy. Do tego znacznie lepsze będzie inne urządzenie, którym jest power bank z funkcją rozruchu – opowiemy o nim w dalszej części tekstu.

Kolejnym rodzajem prostownika jest prostownik mikroprocesorowy, znany też, jako prostownik automatyczny.

To urządzenie zdecydowanie bardziej innowacyjne, niosące ze sobą szereg udogodnień oraz zabezpieczeń. Jest to zazwyczaj również lżejszy, poręczniejszy i bardziej kompaktowy przedmiot niż standardowy prostownik samochodowy. Przede wszystkim, dzięki mikroprocesorowi prostownik automatyczny sam przeprowadzi cykle ładowania akumulatora dostosowując etapy pracy do jego kondycji, czyli mówiąc prościej sam dobierze odpowiednie parametry ładowania (większość modeli ma również opcję ręcznego wybrania paramentów). Prostownik mikroprocesorowy również sam zakończy pracę po naładowaniu akumulatora, więc nie ma możliwości jego przeładowania. Dodatkowo urządzenie posiada szereg zabezpieczeń m.in. przeciwiskrowe, przeciwpożarowe czy zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją. Co ważne prostownik automatyczny wykryje awarię akumulatora i nie pozwoli na jego naładowanie, a będzie to sygnalizowane świeceniem diody lub informacją na wyświetlaczu LSD, zależnie od tego czy dany model go posiada czy też nie.

Prostownik mikroprocesorowy DEDRA DEPM022LFP to akurat model z wbudowanym ekranem LCD, który ułatwia pracę i odczyt komunikatów prostownika. Prostownik ten posiada dziesięć etapów ładowania: od diagnostyki zaczynając, poprzez odsiarczanie, aż na ładowaniu końcowym i podtrzymaniu napięcia w akumulatorze kończąc. To urządzenie przeznaczone jest do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych (mokrych), żelowych, AGM, LFP o napięciu 6/12V, czyli jak widać, ma dużo większy zakres zastosowań niż prostownik standardowy.

Ostatnim rodzajem prostownika jest prostownik trakcyjny. Służą one do ładowania akumulatorów trakcyjnych o dużych pojemnościach, sprawdzą się więc np. w maszynach transportowych, maszynach czyszczących czy kamperach oraz do ładowania akumulatorów w maszynach przemysłowych.

Jeszcze jednym typem urządzenia, które chcielibyśmy opisać jest power bank z funkcją rozruchu silnika. Nie jest to co prawda prostownik samochodowy, jednak z racji tego, iż można za jego pomocą uruchomić rozładowany akumulator zdecydowaliśmy się umieścić go w tej sekcji.

Power bank z funkcją rozruchu silnika DEDRA DEPP1200, to urządzenie, które zdecydowanie przyda się nam w trasie z kilku względów. Po pierwsze ma on takie same właściwości jak każdy power bank, czyli jest przenośnym magazynem energii – naładujemy nim telefon komórkowy czy tablet. Ponadto posiada on funkcję latarki LED, co może być bardzo przydatne wieczorową porą, szczególnie na wyprawach pod namiot itp. No i po trzecie, najlepsze – funkcja rozruchu. Jeśli gdzieś po drodze „padnie” nam auto, power bank umożliwi nam jego uruchomienie. Możecie nam wierzyć - power bank z funkcją rozruchu silnika to nie zwykły gadżet, ale naprawdę bardzo przydatne urządzenie, które może nas wyciągnąć z niejednej opresji.

UWAGA: Jedyne, o czym należy pamiętać jest to, że funkcja rozruchu może być stosowana tylko z akumulatorami 12V. NIE WOLNO stosować do akumulatorów o innym napięciu.

Jak wybrać dobry prostownik samochodowy – kilka informacji w pigułce

No dobrze, skoro znamy już rodzaje prostowników samochodowych, czas odpowiedzieć sobie na pytanie jak wybrać odpowiedni model dla naszych potrzeb.

Po pierwsze musimy znać rodzaj używanego przez nas akumulatora, gdyż istnieje ich kilka: kwasowo-ołowiowe, żelowe - AGM (Absorbent Glass Mat) i LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe). Nie każdy prostownik będzie odpowiedni do ładowania każdego z wyżej wymienionych rodzajów, a użycie nieodpowiedniego skutkować będzie uszkodzeniem akumulatora. Zazwyczaj prostowniki automatyczne (mikroprocesorowe) nadają się do ładowania wszystkich rodzajów akumulatorów, natomiast standardowe prostowniki samochodowe do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Dla przykładu: prostownikiem mikroprocesorowym DEDRA DEPM019LFP ładować możemy wszystkie ww. akumulatory, lecz prostownikiem DEP021 naładujemy jedynie akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Aby wybrać dobry prostownik samochodowy należy kierować się również takimi parametrami jak prąd ładowania oraz napięcie wyjściowe. Prąd ładowania skutecznego określa czas potrzebny do całkowitego naładowania akumulatora, więc jeśli będzie on zbyt mały to ładowanie potrwa bardzo długo. Nie ma sensu jednak wybierać prostownika samochodowego o zbyt dużym prądzie ładownia – nie powinien on przekraczać 1/10 pojemności akumulatora. Dla przykładu, więc: akumulator 60 AH = prostownik 6A.

Jeśli chodzi o napięcie wyjściowe, to tutaj prostownik musi mieć taką samą wartość jak napięcie akumulatora. Czyli: dla naładowania akumulatora 12V = prostownik z napięciem wyjściowym 12V.

Większość prostowników akumulatorowych posiada dwie wartości napięcia, które można ręcznie ustawić. Zazwyczaj są to opcje: 6V/12V oraz 12V/24V.

Jak podłączyć prostownik – kilka złotych zasad

Kiedy mamy już określone wszystkie parametry akumulatora i wiemy już, jaki prostownik wybrać, pozostaje kwestia jego użytkowania, a w zasadzie podłączenia go do akumulatora. Bardzo ważnym jest, aby zrobić to w prawidłowy sposób, gdyż w innym wypadku grozi nam uszkodzenie bezpiecznika, którego wymiana może okazać się trudna i kosztowna.

A więc jak podłączyć prostownik w prawidłowy i bezpieczny sposób?

Już pędzimy z odpowiedzią.

Pierwszym krokiem jest podłączenie w odpowiedni sposób klem do biegunów akumulatora. W pierwszej kolejności należy podłączyć zacisk czerwony do bieguna dodatniego (+), a następnie zacisk czarny do bieguna ujemnego (-). Próba podłączenia zacisków odwrotnie spowoduje zadziałanie bezpiecznika zwarciowego.

UWAGA: Podłączenie prostownika do akumulatora należy przeprowadzać przy wyjętej z gniazdka wtyczce.

Po odpowiednim podpięciu klem, możemy już podłączyć prostownik do sieci elektrycznej, czyli do zasilania. Następnie, zależnie od posiadanego rodzaju prostownika, ustawiamy napięcie ładowania zgodnie z parametrami ładowanego akumulatora. Jeśli posiadamy prostownik automatyczny, on sam dobierze te parametry, krok ten więc omijamy. Teraz możemy włączyć urządzenie. Pozostaje tylko czekanie, aż akumulator zostanie naładowany.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja – przed rozpoczęciem korzystania z prostownika należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi.

Poszczególne modele różnią się między sobą parametrami, a także specyfikacją. Dla przykładu, niektóre prostowniki samochodowe, mogą ładować akumulator, bez konieczności odłączania go od sieci elektrycznej auta, aczkolwiek nie jest to standard. Chociażby z tego względu warto poświęcić te parę minut na zapoznanie się z instrukcją. Ponadto, niezależnie od marki czy modelu prostownika, w instrukcji zawarta jest szczegółowa informacja o tym jak podłączyć prostownik oraz jak przygotować akumulator do ładownia.  

To już wszystkie informacje na temat prostowników samochodowych, jakie mogliśmy Państwu przedstawić.

Jak zawsze zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu oraz życzymy owocnych zakupów, a w razie pytań czy wątpliwości polecamy skontaktować się z nami bezpośrednio – mailowo bądź telefonicznie.

Po kliknięciu tutaj, znajdziecie Państwo kontakt do nas.

Pozdrawiamy!

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2462 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Szybko. Zgodnie z opisem.
2024-03-15
Jestem bardzo zadowolony.
pixel