Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przyssawki do szkła

( ilość produktów: 9 )

Przyssawka do szyb – proste narzędzie niezastąpione przy pracy ze szkłem, ale nie tylko… czyli jakie powierzchnie nadają się do mocowania na przyssawkach

Jak nietrudno się domyślić przyssawka / uchwyt do szyb, jest wręcz niezbędnym narzędziem pracy w zakładach szklarskich. Transport czy mocowanie szyby jest czynnością, nazwijmy to „delikatną” i wymaga sprawdzonego, niezawodnego narzędzia, które zapewni bezpieczeństwo i stabilność pracy. Jednak uchwyt przyssawka przyda się również podczas transportu czy montażu innego rodzaju materiałów niż szkło. Dobrej jakości przyssawki próżniowe nadają się również do wszelkiego rodzaju płaskich płyt np. z metalu, marmuru czy tworzywa sztucznego.

Jeśli, więc ktoś zadaje sobie pytanie czy przyssawki są tylko do szkła? - odpowiedź stanowczo brzmi: nie!

Przykładu nie trzeba szukać daleko – przyssawka jest bardzo popularnym i świetnie sprawdzającym się narzędziem pracy glazurnika. Podczas układania płytek, szczególnie tych o wymiarach mega-formatu, jest wręcz niezastąpiona.

Ssawki do szyb – budowa i rodzaje

Sama konstrukcja przyssawki / uchwytu do szkła jest bardzo prosta, gdyż składa się ona jedynie z dwóch elementów – gumowej ssawki oraz uchwytu.

Liczba gum, może być różna i z tego względu przyssawki do szyby podzielić możemy na trzy rodzaje:

  • przyssawka do szyb pojedyncza (znana również, jako uchwyt punktowy do szkła)
  • przyssawka do szyb podwójna
  • przyssawka do szyb potrójna

Innym, bardziej kontentym sposobem jest podział na przyssawki podciśnieniowe oraz przyssawki próżniowe. Jest to oczywiście nazewnictwo umowne, ponieważ wszystkie przyssawki wytwarzają podciśnienie i działają na tej samej zasadzie, jednak przyjęło się tak właśnie nazywać oraz dzielić uchwyty do szkła.

Jak zwał tak zwał, a my przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm rodzajom ssawek.

Przyssawki podciśnieniowe

Są to uchwyty do szkła stosowane najczęściej do transportu i montażu gładkich, nieporowatych tafli takich jak szkło, lustra czy szkliwione płytki. Składają się oczywiście z korpusu, który wykonany jest z tworzywa, bądź aluminium, oraz z przyssawek, których ilość może być różna. Mechanizm sprężynowy/zaciskowy w postaci klamer znajdujących się przy przyssawkach, pozwala na zassanie gumy i wytworzenie podciśnienia, dzięki któremu przyssawka gumowa mocno trzyma się danej powierzchni.

Niewątpliwą zaletą tego typu przyssawek jest ich niewielka cena. Jest to najprostszy, nieskomplikowany rodzaj uchwytu do szkła, więc i cena zazwyczaj jest adekwatna. Niestety taki produkt ma również minusy, z których głównym jest brak możliwości kontroli nad przyssawką w momencie, gdy powietrze zaczyna z niej schodzić. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja i przyssawka zacznie „puszczać”, nie mamy możliwości swobodnego zassania jej ponownie - istnieje, więc ryzyko upuszczenia przenoszonego materiału.

Z tego względu właśnie przyssawki podciśnieniowe polecane są do obsługi gładkich powierzchni o niewielkich gabarytach i wadze.  

Przyssawki próżniowe

Ten rodzaj ssawek do szyb jest już bardziej zaawansowany, choć konstrukcja samego narzędzia jest w zasadzie taka sama jak w przypadku przyssawek podciśnieniowych.

Głowna różnica polega na mechanizmie, który umożliwia zassanie powietrza. Przyssawka próżniowa wyposażona jest w pompkę ręczną, która wysysa powietrze spod przyssawki, tworząc w ten sposób próżnię – taka przyssawka jest praktycznie nie do oderwania. Aby odczepić ssawkę, należy zwolnić zawór spustowy, który spuszcza powietrze i umożliwia odpięcie narzędzia.

Przyssawka próżniowa może być wyposażona w manometr. Wbrew pozorom nie jest to tylko gadżeciarski dodatek, ale bardzo ważny i przydatny element, więc kupując ten rodzaj ssawki do szyb, warto dołożyć kilka złotych, aby była ona w niego wyposażona. Manometr daje nam kontrolę nad podciśnieniem wytworzonym między taflą, a przyssawką, dzięki czemu w momencie jego spadku/utraty jesteśmy w stanie po pierwsze – zauważyć to, a po drugie przeciwdziałać temu.

I tu właśnie pojawia się przewaga przyssawki próżniowej nad przyssawką podciśnieniowądzięki pompce zastosowanej w przyssawce próżniowej, możemy w każdym momencie, bez najmniejszego problemu „podpompować” ssawkę i ustabilizować wahania podciśnienia. Daje nam to pewność „chwytu” ssawki i redukuje do minimum ryzyko jej odpadnięcia od przenoszonego materiału, a co za tym idzie upuszczenia przenoszonej tafli czy płyty.

Te właśnie cechy decydują o tym, iż przyssawki próżniowe, są produktem zdecydowanie z wyższej półki, przeznaczonym do montażu i transportu elementów o wymiarach mega-formatu. To narzędzie stosowane jest również do przenoszenia elementów o lekko chropowatej, matowej powierzchni. Istnieje jeszcze jeden rodzaj przyssawek i o nim również napiszemy dosłownie dwa zdania.

Przyssawki akumulatorowe

Jest to zdecydowana „petarda” wśród tego rodzaju narzędzi ręcznych. Przyssawka akumulatorowa to już najwyższa półka jakościowa i w pełni profesjonalne narzędzie pracy, którym przeniesiemy np. bloczki betonu, a nawet całe meble. Pompa zamontowana w urządzeniu pracuje w ciągłym trybie pracy, powietrze cały czas jest zasysane spod tafli, a podciśnienie utrzymywane przez cały czas działania urządzenia. Daje nam to pewność „chwytu” oraz umożliwia transport naprawdę dużych i ciężkich elementów.  

Jak wybrać przyssawkę do szkła? - nie taki diabeł straszny...

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, jaką przyssawkę do szkła wybrać, nie jest skomplikowana.

Przede wszystkim określamy, jakie elementy będziemy transportować czy mocować przy pomocy przyssawki. Jeśli nasza praca polega na montażu płytek czy szyb o standardowym wymiarze i wadze, spokojnie możemy wybrać przyssawkę podciśnieniową. W momencie, gdy zakres wykonywanych prac wykracza poza standard, watro już wyposażyć się w przyssawkę próżniową.

Kolejnym krokiem jest wybór ilości ssawek, gdyż każdy rodzaj może mieć ich jedną, bądź kilka.

Uwaga: ilość ssawek odpowiada za siłę udźwigu całego przyrządu, dlatego ważne jest określenie wagi przenoszonego elementu, aby odpowiednio dobrać przyssawkę do szkła.

Jeszcze jedną, choć może mniej istotną kwestią, jest wybór materiału, z którego uchwyt do szkła ma być wykonany. Standardowo do wyboru mamy tworzywo sztuczne oraz aluminium, a oba mają zarówno wady jak i zalety. Korpus aluminiowy będzie zdecydowanie trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, co zdecydowanie wpływa na żywotność narzędzia. Tworzywo sztuczne z kolei będzie lżejsze, co istotne jest z punktu widzenia komfortu pracy – przenoszone elementy same w sobie są ciężkie, więc waga uchwytu wbrew pozorom wpływa na wygodę użytkowania. Analogiczne tworzywo jest bardziej podatne na pęknięcia czy zniszczenia, aluminium zaś jest cięższe – tu musimy sami określić, na czym bardziej nam zależy.

Kiedy mamy określone te parametry, nie pozostaje nam nic innego jak wybór producenta i finalnie produktu, który nas interesuje.

My polecamy, dostępne w naszym sklepie, przyssawki firmy Dedra, która oferuje zarówno standardowe przyssawki podciśnieniowe, jak i „bogatsze” przyssawki próżniowe, a wszystkie wykonane w najnowszej technologii oraz w najlepszym stosunku jakości do ceny.

Produkty podejrzeć można po kliknięciu tutaj, do czego oczywiście serdecznie zapraszamy :)

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2462 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-16
Szybko i sprawnie polecam
2024-03-15
Jestem bardzo zadowolony.
pixel