Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Obcinaki do rur

( ilość produktów: 4 )

Obcinaczki do rur – czyli czym uciąć rurkę

Znane również pod nazwą przecinaka do rur czy nożyc do rur obcinaczki, to niezastąpione narzędzie w pracach hydraulicznych czy instalatorskich, czyli wszędzie tam gdzie pracujemy z różnego rodzaju rurami, które jak to czasami bywa musimy przyciąć czy dociąć. Dzięki temu narzędziu zrobimy to w sposób precyzyjny, nie niszcząc przy tym krawędzi docinanego elementu, co ma istotne znaczenie dla poprawności działania późniejszej instalacji. Obcinacz do rur to urządzenie niewielkie i poręczne, co jest jego zdecydowaną zaletą – można zabrać je ze sobą na każdą robotę. Dzięki niedużym gabarytom łatwo nim manewrować także w trudno dostępnych miejscach, więc istnieje duża szansa na docięcie nim już zainstalowanej rury. Obcinaki są również proste w obsłudze, więc nawet osoba bez doświadczenia będzie w stanie ich użyć bez większego problemu.

O czym musimy pamiętać wybierając przecinarkę do rur?

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać jej rozmiar względem średnicy docinanej rury.

Dla przykładu obcinak do rur DEDRA 12H010 posiada zakres cięcia rur o średnicach mieszczących się w przedziale 3-22mm, natomiast w innym modelu obcinaka jak DEDRA 12H012 zakres ten wynosi już 3-35mm. Jeśli wybierzemy przecinarkę do rur o zbyt małym zakresie cięcia, to niestety nie będziemy mogli jej wykorzystać do elementów o większej średnicy.

Pamiętajmy też o sprawdzeniu, jaką maksymalną grubość ścianki dany przecinak będzie w stanie przeciąć.

Kolejną sprawą jest konstrukcja, w jakiej obcinak rur został wykonany, ponieważ inna jest budowa dla np. obcinaka do rur aluminiowych, a inna dla obcinaka do rur PCV.

  • Przecinak do rur z tworzyw sztucznych (obcinak do rur PCV) ma konstrukcję nożycową, a więc wyglądem przypomina właśnie ten przyrząd i z tego też względu często nosi nazwę nożyc do rur. Nadaje się do przecinania elementów z tworzyw sztucznych: PVC, PE, PE, PB.
  • W obcinaku do rur miedzianych czy obcinaku do rur aluminiowych cięcie odbywa się za pomocą kółka tnącego i działa na zasadzie zaciskania i obracania narzędzia wokół rury. Takie narzędzie przeznaczone jest do cięcia rur cienkościennych.
  • Obcinak do rur stalowych konstrukcyjnie praktycznie nie różni się od opisanego wyżej poprzednika, poza tym, że ma bardziej zwartą konstrukcję, a także jest w stanie przeciąć rury o grubszych ściankach.
  • Obcinak do rur wydechowych inaczej zwany obcinakiem łańcuchowym, składa się z uchwytu oraz łańcucha wyposażonego w kółka tnące (zazwyczaj jest ich kilkanaście). Dzięki swojej konstrukcji umożliwia cięcie rur w warunkach, które uniemożliwiają jej pełny obrót, jak w przypadku właśnie rur wydechowych. Oczywiście jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do tego rodzaju rur – bardziej chodzi o fakt, iż rura jest już zainstalowana, a to narzędzie umożliwia jej docięcie bez konieczności demontażu.

Oprócz przecinarek i obcinaków ręcznych, na rynku znajdziemy także urządzenia elektryczne. Takie elektryczne przecinarki do rur posiadają dużo większy zakres średnicy, jaką możemy uciąć i są w stanie poradzić sobie z rurami o grubych ściankach. Zazwyczaj stosowane są do cięcia rur stalowych.

I to by było na tyle, jeśli chodzi temat obcinaczek do rur. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami z tej kategorii. Pozostałe narzędzia hydrauliczne znajdują się w sekcji o tej samej nazwie, także poszukujących innych produktów dziedziny hydrauliki zachęcamy do jej odwiedzenia, a wszystkich pozostałych do zapoznania się z resztą naszego asortymentu narzędzi ręcznych.

Udanych zakupów! :)

Marka
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2841 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Błyskawiczna realizacja zamówienia. Towar zgodny z opisem. Polecam.
2024-07-08
Wszytko było OK, szybka przesyłka.
pixel