Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Siekiery

( ilość produktów: 12 )

Siekiera do drewna – niezbędne narzędzie, każdego posiadacza działki

Są w naszym życiu takie narzędzia, bez których po prostu nie możemy się obejść. My nie wyobrażamy sobie, aby ktoś, kto jest posiadaczem domu z ogrodem czy gospodarstwa domowego nie miał w swoim posiadaniu narzędzia ręcznego, jakim jest siekiera. To proste narzędzie ręczne służy ludziom prawie że od zawsze, i mimo szybkiego postępu technologicznego nie wychodzi z użytku.

Siekiery używamy do szeroko pojętej pracy z drewnem. Najbardziej popularnym zastosowaniem siekiery jest oczywiście rozłupywanie drewna na opał. Ciężko wyobrazić sobie tę czynność przy użyciu jakiegokolwiek innego narzędzia. Teoretycznie, można by zastąpić siekierę elektronarzędziami – mamy przecież chociażby piły łańcuchowe, który bez problemu poradzą sobie z rozczłonkowaniem drewna na mniejsze kawałki – jednak takie rozwiązanie nie byłoby zbyt praktyczne. Siekiera do drewna posłuży nam również do ścinania młodych drzewek czy krzewów oraz do karczowania terenu z niechcianej roślinności.

Oprócz wykorzystania jej w warunkach przydomowych, mamy możliwość zabrania jej ze sobą niemal wszędzie, świetnie więc sprawdzi się na biwaku czy wycieczce outdoroowej.

Siekiera – dwa słowa o konstrukcji narzędzia

Każdy chyba wie jak wygląda siekiera do drewna, także nie będziemy zbyt odkrywczy w tym temacie. Jednak, aby zachować porządek rzeczy, krótko opowiemy o budowie siekiery.

Siekiera rozłupująca, siekiera ciesielska, toporek czy karczownikkażde z tych narzędzi, mimo nieco innego przeznaczenia, będzie miało tę samą konstrukcję. Siekiera zawsze składać się więc będzie z dwóch zasadniczych elementów tj. styliska (trzonu) oraz głowicy. Trzon siekiery wykonany jest z drewna bądź odpowiedniego tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o głowicę możemy ją podzielić na dwie strefy – ostrze oraz obuch. Ostrza mogą mieć różne kształty w zależności od rodzaju i przeznaczenia siekiery. Obuch natomiast jest to płaska część głowicy, która posłużyć nam może podobnie jak młotek.

Na rynku znaleźć można siekierę, której głowica wyposażona jest w dwa ostrza, na dwóch końcach głowicy – w takim przypadku rzecz jasna, element, jakim jest obuch nie będzie w niej występował.

Siekiera – rodzaje i wykorzystanie

Siekiery mogą mieć różne rozmiary oraz kształty głowic. Nie są to może jakieś znaczące różnice, ale od tych niuansów zależeć będzie przeznaczenie siekiery. Wymieńmy zatem kilka ich rodzajów i rozjaśnijmy temat.

Siekiera rozłupująca, siekiera do rozłupywania

Ta siekiera, jak sama nazwa wskazuje, służyć ma nam do rozłupywania, czyli łamania, rozczłonkowywania elementów na mniejsze części. Siekiera rozłupująca ma jedną, bardzo ważną cechę – na „policzkach”, czyli po bokach głowicy, zarówno z jednej jak i z drugiej strony posiady kliny. Siekiera do rozłupywania zaopatrzona w kliny zdecydowanie ułatwia nam kawałkowanie drewna, ze względu na to, iż ma masywniejszą głowicę, co przekłada się na większą siłę uderzenia, a klin dodatkowo ułatwia „wchodzenie” siekiery w drewno. Ponadto tak zbudowana siekiera, rzadziej, jeśli w ogóle, narażona jest na zaklinowanie się w rozłupywanym materiale.

Oczywiście drewno można porąbać zwykłą tzw. siekierą uniwersalną, czy nawet małym toporkiem, jednak ze względu na komfort i wygodę jest to doraźne rozwiązanie. Wiedzą o tym wszyscy Ci dla których rąbanie drewna to chleb powszedni i z pewnością zgodziliby się z nami, że dobra siekiera do rozłupywania to podstawa, aby efektywnie oraz przy minimalnym zmęczeniu wykonywać tę czynność. Ze względu na potrzebę uzyskania dużej siły uderzenia siekiera rozłupująca jest zdecydowanie większa i cięższa od innego rodzaju siekier.

W naszym asortymencie posiadamy dwa rodzaje siekier do rozłupywania, a różnią się one między sobą głównie materiałami z których są wykonane. Siekiera rozłupująca DEDRA 13M809 z klinem posiada stylisko (trzon) wykonane z twardego, a więc odpornego na uszkodzenia, drewna bukowego. Narzędzie waży 2000 g, a głowica wykonana została ze stali węglowej kutej.

Drugim modelem jest siekiera do łupania drewna DEDRA 13M818 z klinem oraz trzonem z wytrzymałego włókna szklanego. Ta siekiera jest nieco lżejsza od swojej poprzedniczki i jej waga wynosi 1500g, a dla zwiększenia pewności chwytu, trzonek został wyłożony antypoślizgową gumą.

Siekiera ciesielska – do drobnych prac budowlanych

Siekiera ciesielska jest mniejsza od swojej poprzedniczki i ma zazwyczaj krótszy trzonek, tak aby zapewnić większą kontrolę nad narzędziem. Siekiera ciesielska służy głównie do drobnych prac budowlanych oraz gospodarskich, świetnie nada się również do np. strugania czy ociosywania drewna.

Siekiera turystyczna – survival

Siekiera turystyczna to obowiązkowe narzędzie na wycieczkę outdoroową, biwak czy kemping. Ten rodzaj siekiery musi być przede wszystkim lekki i poręczny, dlatego watro wybrać model ważący ok. 1 kg – cięższe siekiery będą niewygodne w użytkowaniu oraz znacząco obciążą nasz plecak. Wykorzystanie siekiery turystycznej jest ogromne. Ta mała siekiera posłużyć może do ścinania drobnych gałęzi na opał, czy do ociosania np. kijków do ogniska.

Dzięki tępo zakończonemu z jednej strony trzonkowi, siekiera turystyczna posłużyć może jako młotek lub narzędzie do rozkruszania.        

Siekiera, siekiera - krótkie podsumowanie

Niezależnie od tego na jaki rodzaj siekiery do drewna się zdecydujecie, jej funkcja zawsze pozostanie taka sama. Kwestia wyboru odpowiedniej dla indywidualnych potrzeb nie jest zatem trudna do rozwiązania - określić należy do czego będziemy ją wykorzystywać i wybrać taki jej model, aby był wygodny w użyciu podczas wykonywania danej czynności. Dla przykładu: małą siekierą np. turystyczną, porąbiemy drewno na opał, jednak będzie to męczące i czasochłonne. I na odwrót - siekierą rozłupującą o dużych gabarytach da się np. ociosać kawałek drewna, jednak nie będzie nam komfortowo to robić ze względu na nieporęczność siekiery, nie mówiąc już o tym, iż nie będzie to dla nas po prostu bezpieczne.

Zastanówcie się zatem do czego najczęściej wykorzystywać będziecie siekierę i zaopatrzcie się w tę odpowiedną do Waszych potrzeb. Warto również wspomnieć, że siekiera do drewna, niezależnie od rodzaju, nie jest z reguły narzędziem bardzo drogim, lepiej więc kupić np. dwa jej rodzaje niż męczyć się z jedną, niekoniecznie odpowiadającą wszystkim naszym potrzebom.

Udanych zakupów! :)

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2462 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Ok
2024-03-12
Wszystko ok.Szybko i sprawnie towar zgodny z opisem
pixel