Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Tarcze zębate do drewna

( ilość produktów: 107 )

Rodzaje tarcz do drewna – zalety, wady

Rodzaje tarcz do drewna możemy z grubsza podzielić na dwie podgrupy. Te wyposażone w zęby wzmocnione płytką z węglika spiekanego (przeważnie węglika wolframu, zwanego również spiekiem, widią) oraz te, które takiego wzmocnienia nie mają czyli posiadają zwykły, stalowy, ostrzony ząb. Wszystkie jednak służą do obróbki drewna i innych materiałów drewnopochodnych (płyty OSB, sklejki itp.).

Dlaczego warto używać tarcz do drewna z widią, a kiedy tego nie robić

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poniżej, ale zacznijmy od odpowiedzi co to właściwie jest widia.
Widia, a dokładnie płytka z węglika spiekanego (najczęściej węglika wolframu) to wzmocnienie powierzchni ostrza (np. końcówki wiertła, zęba tarczy do cięcia, czy też sam element tnący w przypadku noża tokarskiego), wytrzymałą płytką, która ma za zadanie sprawnie skrawać (ciąć, wiercić otwór, toczyć, zbierać) materiał poddawany obróbce. Może być wykorzystywana podczas prac z drewnem, betonem, a nawet stalą. Dzięki jej zastosowaniu element roboczy np. wiertło, tarcza pozostaje dłużej ostry, nie wymaga dodatkowego ostrzenia i jest bardziej agresywny co za tym idzie tarcza z widią ma dużo szersze zastosowanie i nadaje się do cięć wzdłużnych i poprzecznych, praktycznie wszystkich materiałów drewnianych i drewnopochodnych

Płytka z węglika wolframu ok, ale skąd nazwa widia?

Oznaczenie płytki z tzw. spieku słowem widia, przypisuje się niemieckiemu wyrażeniu „wie Diamant” – „jak diament”, oznacza to że ten element jest tak twardy jak ten najtwardszy kamień i tnie tak samo dobrze. O zaletach wykorzystania diamentu w cięciu możesz poczytać w rozdziale dotyczącym tarcz diamentowych.

Tarcza do cięcia drewna – jak wybrać

Podczas wyboru tarcz do drewna musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj drewna będziemy chcieli określoną tarczą ciąć. Żeby ułatwić dobór tarcz poniżej przygotowaliśmy wykaz cech tarcz do drewna, które należy wziąć pod uwagę:

Tarcza z widią czy bez – – skoro już wiemy co to widia, to czy tarcza z widią jest lepsza od tarcz do drewna bez widii? I tak i nie, zależy od obrabianego materiału i efektu jaki chcemy uzyskać. Tarcza do drewna z widią polecić możemy do cięcia poprzecznego i wzdłużnego, zarówno twardego jak i miękkiego drewna i materiałów drewnopochodnych. Co za tym idzie tarcza widiowa DEDRA jest uniwersalną tarczą o szerokim zastosowaniu. Ze względu na zastosowaną płytkę ze spieku, wzmocniona tarcza do drewna ma grubszy rzaz. Rzaz to szpara, szczelina powstająca podczas cięcia materiału – im większy rzaz tym większy opór tarczy i strata materiału. Tarcza stalowa bez widii charakteryzuje się naprzemiennie rozwartym zębem i służy przede wszystkim do cięcia poprzecznego. Dużą zaletą tych tarcz jest fakt, że można je ostrzyć kiedy ulegają stępieniu. Tarcze z widią w przypadku ubytku kilku spieków, na skutek kontaktu z ciałem obcym w drewnie (np. duży gwóźdź), będzie nadawała się jedynie do wymiany. Tarcze stalowe DEDRA cechuje dobra jakość cięcia drewna zarówno świeżego jak i suchego. Ich specjalnie profilowane zęby pozwalają na efektywne, precyzyjne cięcie z minimalnym rzazem. Oszczędzasz czas oraz maksymalizujesz wydajność materiału.
Ilość zębów ma znaczenie – Ogólna zasada mówi, że do precyzyjnego cięcia, czyli wtedy kiedy chcemy uzyskać dobrą linię cięcia, bez uszkodzeń na powierzchni w przecinanym miejscu – wybieramy dużą ilość zębów (np. podczas cięcia listw przypodłogowych). Natomiast kiedy nie zależy nam na jakości cięcia tylko na samym przecięciu (np. tniemy drewno na opał), wybieramy małą ilość zębów.
Ogólnie przyjęto podział ilości zębów dla danego rodzaju drewna bądź sposobu cięcia:

  • 10-24 – Drewno grube (twarde lub miękkie), płyta wiórowa. Cięcie wzdłużne (wzdłuż włókien drewna)
  • 18-40 – Drewno cienkie, płyta wiórowa wraz z pokryciem laminowanym lub bez, pokrycia drewniane. Cięcie precyzyjne, szybkie, wzdłuż lub w poprzek włókien drewna.
  • 30-80 – Do pokryć i wykończenia płyty, plansze z drewna zwykłego lub szlachetnego (1 lub 2 stronne), cienkie płyty, plastik, pleksiglas. Cięcie bardzo precyzyjne, powierzchnia cięcia bez wyłupań.
  • 80-120 – Drewno twarde, płyty z tworzyw sztucznych. Cięcie bardzo precyzyjne


Warto też wspomnieć, że gamę tarcz widiowych uzupełniają nam tarcze przeznaczone do cięcia tworzyw sztucznych i metali nieżelaznych np. tarcza do aluminium DEDRA H210100. Konstrukcja zęba w tego typu tarczach oraz kształt krawędzi węglika spiekanego różni się od zęba przeznaczonego do cięcia drewna, a pozwala na skuteczne przecinanie materiałów takich jak np. aluminium.

Ostatnią grupą tarcz widiowych do drewna, jaką znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu, są tarcze do drewna z ogranicznikiem posuwu np. tarcza DEDRA HL30024. Kształt uzębienia tej tarczy oraz specjalne wyoblone wypusty występujące naprzemiennie z zębami „uzbrojonymi” w widię, dają możliwość cięcia drewna z materiałami obcymi takimi jak gwoździe, zszywki czy też pozostałości betonu na wierzchnich warstwach drewna. Maksymalna grubość np. gwoździa jaki tarcza jest w stanie przeciąć wynosi 3 mm. Te cechy sprawiają, że tarczę moglibyśmy zakwalifikować do grupy tarcz budowlanych. Przeznaczone do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, drewna świeżego i suchego. Idealnie sprawdzi się przy cięciu np. drewnianych szalunków, zawierających ciała obce, czy też zabrudzonego drewna. Tarcze te na ogół wyposażone są w 24 albo 36 zębów co znaczy, że linia cięcia nie będzie perfekcyjna, natomiast samo cięcie będzie bardzo skuteczne i wydajne

Otwór mocujący – stanowi ważną cechę tarcz do drewna, ponieważ inaczej niż w tarczach diamentowych, gdzie występuje otwór mocujący w dwóch wersjach 22,2mm lub 25,4mm, tarcze do drewna posiadają otwór od 10mm do 30mm. Najpopularniejsze rozmiary otworów mocujących w tarczach do drewna, dostępnych na rynku to 20 mm dla pilarek ręcznych i urządzeń obsługujących tarcze o średnicy nie większej niż 185 mm, natomiast dla większych średnic tarcz, przeznaczonych do urządzeń stacjonarnych dedykowane są najczęściej tarcze z otworem wewnętrznym 30 mm bądź 16 mm w zależności od zastosowanego rozmiaru wałka na silniku. Podsumowując, po wyborze rodzaju tarczy i ilości zębów sprawdź średnicę wrzeciona w urządzeniu, na którym chcesz używać tarczy. Może Cię to uchronić przed pomyłką i niepotrzebnym wydatkiem. Dodatkowo każda tarcza do drewna DEDRA o średnicy otworu mocującego powyżej 16mm zawiera w zestawie pierścienie redukcyjne na mniejszą średnicę wrzeciona.

Do stolikowych rozwiązań takich jak kompaktowa pilarka do drewna DEDRA DED7736 rekomendujemy tarcze do drewna o średnicach 200mm i średnicy otworu 16mm np. H20024E, H20040E, H20060E.
Do większych średnic tarcz potrzebujemy urządzeń o większej mocy i większej konstrukcji. Stołowa pilarka do drewna, z trzema blatami DEDRA DED7754 i 2kW mocy może współpracować z tarczami o średnicy do 255mm i otworze mocującym 30mm np. H25040, H25060, H25080, H250100 (tarcza do cięcia aluminium) H25540, H25560.

Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą - problemy podczas cięcia

Korzystając z urządzeń stołowych, stacjonarnych, oczywistym jest, że podczas intensywnego cięcia drewna powstaje duża ilość wiórów. Aby utrzymać porządek w miejscu pracy, warsztacie, garażu czy domu polecamy zastosowanie odciągu wiórów np. wydajny odciąg DEDRA DED7833 lub profesjonalny odciąg wiórów DEDRA DED7724. Do współpracy z pilarkami ręcznymi polecamy np: odkurzacz warsztatowy DED6600 1400W i 30L zbiornikiem lub odkurzacz warsztatowy do pracy z pyłem gipsowym DEDRA DED6601 .

DEDRA wysoka jakość w trosce o Wasze bezpieczeństwo

 Inne wymiary otworów centrujących dla tarcz do drewna i tarcz diamentowych mają związek z zachowaniem bezpieczeństwa i zapobieganiem użycia przecinarek do glazury do cięcia drewna. Ze względu na inną prędkość obrotową, liczne elementy (zęby), które mogą wyłamać się oraz samą konstrukcję maszyny, użytkowanie tarczy do drewna na przecinarkach do glazury bądź tarcz zębatych lub łańcuchowych na szlifierkach kątowych może grozić poważnymi obrażeniami. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników w naszej ofercie znajdą Państwo tylko bezpieczne, certyfikowane rozwiązania przeznaczone do użytku z rekomendowanymi urządzeniami.

Jeżeli potrzebują Państwo coś przeciąć szybko przy wykorzystaniu szlifierki kątowej polecamy wielozadaniową tarczę do wielu materiałów z serii HR100X. Tarcza wielozadaniowa DEDRA HR1002, 125mm/22,2mm przeznaczona jest do cięcia drewna, płyt wiórowych, tworzyw sztucznych. Dzięki bezzębnemu wieńcowi pokrytym węglikiem wolframu tarcza gwarantuje bezpieczeństwo podczas pracy oraz trwałość i szybkość cięcia. Do głębszych cięć polecamy tarczę HR1006 o średnicy 230mm/22,2mm

Marka
Przedziały cenowe
Cena
-