Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Narzędzia pneumatyczne i akcesoria

( ilość produktów: 25 )

Narzędzia pneumatyczne – jak to działa?

Gama narzędzi pneumatycznych jest prawie równie rozległa jak świat elektronarzędzi. Do tej pory wykorzystywane głównie przez profesjonalistów, zaciekawiły i zwykłych użytkowników. Coraz więcej hobbystów i majsterkowiczów, szuka informacji o narzędziach pneumatycznych oraz decyduje się na inwestycje w tego typu sprzęt.

Ale czym właściwie charakteryzują się narzędzia pneumatyczne? Skąd ich fenomen?

Postaramy się krótko przybliżyć ten temat.

Na samym początku musimy zrozumieć, w jaki sposób działają narzędzia pneumatyczne. Do zapewnienia im funkcjonowania potrzebne jest sprzężone powietrze, które wprawia w ruch mechanizm silnika. Powietrze to dostarczamy odpowiednio dobranym i podłączonym kompresorem lub sprężarką, dlatego wszyscy zainteresowani kupnem narzędzi pneumatycznych muszą być gotowi na zakup również tego urządzenia. Należy pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania narzędzi musimy zadbać o właściwe podłączenie kompresora wraz z całym osprzętem, jak wąż czy szybkozłączki, tak, aby powietrze nie miało po drodze ujścia. Musimy zapewnić również odpowiednie ciśnienie pracy, gdyż zbyt niskie obniży znacząco moc narzędzia i nie będziemy w stanie z niego korzystać. Za duża moc, a co za tym idzie, ciśnienie to również nic dobrego, gdyż doprowadzić może do usterki urządzenia.

Jak w życiu, najważniejsza jest równowaga ;)

Narzędzia pneumatyczne są zazwyczaj lżejsze od swoich elektrycznych sióstr i braci, a także produkują zdecydowanie mniej hałasu. Te dwie cechy sprawiają, iż są one wygodniejsze i bardziej komfortowe w użyciu.

Gama narzędzi pneumatycznych – co w trawie piszczy

No dobrze, skoro już wiemy jak działają narzędzia pneumatyczne czas dowiedzieć się, jakie narzędzia w tej gamie znajdziemy. Nie wymienimy ich wszystkich, tylko te najpopularniejsze, gdyż jest ich tyle, że powstałaby z tego tekstu cała książka :)

Najbardziej popularnym i kojarzonymi z kompresorem narzędziami są: pistolet do pompowania i pistolet do przedmuchiwania.

Pistolet do pompowania przyda nam się do napompowania dętek i opon np. w rowerze czy w wózku dziecięcym. Posiadając odpowiedniej mocy kompresor, użyć go również możemy do pompowania kół samochodowych – na pewno nie raz korzystaliście z tego urządzenia na stacji benzynowej, aby wyrównać ciśnienie w oponach.

Pistolet do pompowania posiadać powinien manometr, tak abyśmy mogli kontrolować ciśnienie, z jakim pompujemy dany element. Pistolet do przedmuchiwania z kolei służyć nam będzie do oczyszczania przedmiotów czy maszyn z kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto, aby nasz pistolet do przedmuchiwania miał od razu w zestawie przedłużkę, gdyż dzięki niej usuniemy zabrudzenia nawet z trudnodostępnych miejsc. Tak właśnie jest w przypadku pistoletu do przedmuchiwania PANSAM A533032, który jest do nabycia razem z 19-sto centymetrową przedłużką.

Innym bardzo przydatnym w każdego rodzaju warsztacie, a już szczególnie w warsztacie samochodowym jest smarownica pneumatyczna, służąca do smarowania i konserwacji urządzeń, maszyn oraz pojazdów. Smarownice pneumatyczne, mają bardzo prostą budowę, dlatego są wytrzymałe, a przy okazji proste w użyciu na tyle, iż nawet niedoświadczona osoba będzie w stanie posłużyć się tym narzędziem.

Jeżeli jesteśmy na początku swojej przygody z narzędziami pneumatycznymi, bardzo fajnym rozwiązaniem jest nabycie zestawu akcesoriów pneumatycznych. Zestawy takie są przeróżne, więc niezależnie od tego, co planujemy robić, zawsze znajdziemy coś dla siebie. Przykładowo zestaw akcesoriów pneumatycznych PANSAM A533053 to seria końcówek i adapterów do pompowania, dzięki którym napompujemy oponę w rowerze, piłkę czy materac, także jest to bardzo przydatna rzecz zarówno w warsztacie jak i użytku domowym. Z drugiej strony mamy np. zestaw akcesoriów pneumatycznych PANSAM A532009, w którym znajdziemy nie końcówki robocze a narzędzia takie jak: pistolet z manometrem, pistolet lakierniczy, pistolet do ropowania oraz pistolet do przedmuchiwania.

No dobrze, omówiliśmy już kilka najprzydatniejszych i najpowszechniejszych narzędzi pneumatycznych, ale zostaje nam jeszcze grubszy kaliber, a więc pytanie czy elektronarzędzia sieciowe mają swoje odpowiedniki w pneumatyce?

Otóż mają :) i zaraz o kilku z nich opowiemy.

Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa pneumatyczna to urządzenie do szlifowania i wygładzania płaskich powierzchni z różnego rodzaju materiałów jak drewno czy metal. Najczęściej wykorzystywana w zakładach zajmujących się obróbką drewna, ale zastosowanie swoje znajdzie również w warsztatach samochodowych. Dla majsterkowicza czy hobbysty-stolarza to również świetne narzędzie do odnawiania np. starych mebli czy drzwi. Oferowana przez nasz sklep pneumatyczna szlifierka mimośrodowa PANSAM A532113 wyposażona została w dysk z rzepem o średnicy 15 cm i osiąga maksymalnie 10000 RPM/min

Gwoździarka pneumatyczna

To kolejne urządzenie niezastąpione w zakładach stolarskich, doceniane jednak również przez domowych majsterkowiczów. Gwoździarka pneumatyczna umożliwia nam, bowiem pracę z konstrukcjami takimi jak ogrodzenia czy rabaty ogrodowe, jest niezastąpiona również podczas kładzenia dachów czy tarasów. W stolarce meblowej wykorzystamy ją do łączenia elementów np. przybijania „pleców” do mebli. Innym rodzajem gwoździarki pneumatycznej jest gwoździarka pneumatyczna bębnowa, różniąca się od tej pierwszej budową przemysłową i jest ona częściej wykorzystywana w profesjonalnych zakładach stolarskich i dekarskich.

Klucz pneumatyczny udarowy

Tego rodzaju klucz pneumatyczny zazwyczaj znajduje swoje zastosowanie w profesjonalnych warsztatach wulkanizacyjnych i samochodowych, ale i mechanik-hobbysta w swoim warsztacie garażowym z pewnością uzna to urządzenie za więcej niż przydatne. Klucz pneumatyczny udarowy ma przewagę nad kluczem elektrycznym w postaci możliwości osiągnięcia większego momentu obrotowego, który to parametr jest kluczowy dla pracy tego narzędzia. Określa on, bowiem siłę, z jaką możemy dokręcić lub odkręcić dany element – czyli im większy moment obrotowy tym większa moc urządzenia. W dostępnym w naszej ofercie kluczu pneumatycznym udarowym A533162 moment obrotowy wynosi 570Nm, także idealnie sprawdzi się on w półprofesjonalnym zakładzie samochodowym.

Klucz pneumatyczny kątowy

Podobnie jak poprzednik pneumatyczny klucz kątowy króluje w branży motoryzacyjnej. Wyposażony jest w mechanizm grzechotki, który umożliwia nam pracę bez konieczności odrywania klucza od śruby czy nakrętki, na którą w danej chwili oddziałujemy, przez co znany jest również pod nazwą grzechotki pneumatycznej. Klucz pneumatyczny kątowy przeznaczony jest do pracy z nasadkami i nadaje się raczej do krótkich i lekkich prac montażowych oraz serwisowych.

Konserwacja narzędzi pneumatycznych – zadbajmy o długie życie naszych narzędzi

Na koniec omówmy jeszcze krótko kwestię konserwacji narzędzi pneumatycznych, ponieważ jest klika istotnych kwestii, które musimy znać.

Po pierwsze: jaki olej do narzędzi pneumatycznych wybrać?

Z tym akurat nie ma problemu, gdyż na rynku istnieją mieszanki specjalnie przeznaczone do tego typu narzędzi, wystarczy, więc, że zaufamy producentowi i po prostu kupimy taki, którego przeznaczenie zostało jasno określone, jako olej do narzędzi pneumatycznych. Olej ten dba o właściwe naoliwienie narzędzia i zapobiega jego zatarciu, co w efekcie wydłuża jego żywotność. W naszym sklepie również dostępny jest tego typu produkt, a jest nim olej do narzędzi pneumatycznych Premium PANSAM A531002 w opakowaniu o pojemności 0,6 litra.

Przy okazji warto wspomnieć również o tym, jaki olej do kompresora wybrać. Otóż zasada jest taka sama – nie może być to jakikolwiek olej, musi być to specjalna mieszanka koniecznie wzbogacona o właściwości antykorozyjne. Tu podobnie jak w przypadku oleju do narzędzi pneumatycznych warto zaufać producentowi i informacji zawartym na opakowaniu. Identyczna sytuacja jest przy wyborze oleju do sprężarki.

Kolejną rzeczą jest używanie odolejacza. Odolejacz to specjalny filtr, dzięki któremu olej wydobywający się ze sprężarki powierza, zostaje oddzielony od narzędzia oraz instalacji sprężonego powietrza, co jest sytuacja mocno niekorzystną. Trzeba, więc pamiętać i o tym aspekcie. Podobnie jest z odwadniaczem, który oddziela wodę i zanieczyszczenia z powietrza powstałego podczas pracy kompresora.

Ostatnią, lecz nie mniej istotną kwestią jest dobór odpowiedniej sprężarki do urządzenia. Dobór zleży od tego, jakich urządzeń będziemy używać, jakiej „mocy” one potrzebują. Im większy sprzęt tym więcej sprzężonego powietrza będzie om wymagał. Dlatego właśnie najistotniejszym czynnikiem/parametrem, jakim kierować się będziemy wybierając sprężarkę czy kompresor jest jej wydajność, którą określamy przepływem powietrza w litrach na minutę. Drugim parametrem jest ciśnienie pracy wyrażone w BAR-ach. Mówiąc obrazowo: nie ma sensu kupować ogromnego kompresora z najwyższymi parametrami, aby używać go do pistoletu do pompowania kół w rowerze czy piłek, bo i tak nie wykorzystamy całej jego mocy, a koszt takiej sprężarki jest dość duży.  

To już wszystko z naszej strony w temacie narzędzi pneumatycznych. Osoby o tradycyjnym spojrzeniu na tematykę elektronarzędzi zachęcamy do przyjrzenia się standardowym elektronarzędziom sieciowym, natomiast klientom poszukującym mobilności i najnowszych technologii polecamy gamę elektronarzędzi akumulatorowych. Wybór jest ogromny, więc mamy nadzieję, graniczącą wręcz z pewnością, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie! :)                       

Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2462 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Wszystko ok.
2024-03-16
Ok polecam wszystkim
pixel