Wybór odpowiedniego prostownika dla Twojego samochodu
Wybór odpowiedniego prostownika dla Twojego samochodu
Każdy kierowca z pewnością doświadczył chwili, gdy ich samochód niespodziewanie odmówił posłuszeństwa. Jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy jeszcze tego nie doświadczyli, to świetnie, ale nie ma powodów do zbytniego spokoju – nigdy nie wiadomo, kiedy taka sytuacja może się zdarzyć. Jednym z najczęstszych powodów problemów z samochodem jest rozładowany akumulator, ale na szczęście mamy rozwiązanie: prostownik do ładowania akumulatorów.
Prostownik to urządzenie, które może okazać się niezbędne w razie kłopotów z samochodem. Może przywrócić do życia rozładowany akumulator, ale warto pamiętać, że nie jest to cała procedura - musisz jeszcze podłączyć go poprawnie i poczekać, aż akumulator zostanie naładowany. Mimo to, samo posiadanie prostownika to już krok w dobrą stronę. Niezależnie od tego, jak dbasz o swoje auto, zawsze istnieje ryzyko, że będziesz musiał skorzystać z prostownika.
Jaki prostownik wybrać? Rodzaje prostowników
Prostowniki samochodowe różnią się między sobą kilkoma cechami, spośród których najważniejszą, naszym zdaniem, jest technologia użyta w danym modelu.
Aby znaleźć odpowiedni dla siebie, musimy więc wiedzieć, jaki w ogóle mamy wybór.
Standardowy prostownik akumulatorowy:
To podstawowe urządzenie, które nie posiada zaawansowanych elektronicznych funkcji ani zabezpieczeń. Jest on niczym innym jak transformator do którego podpinamy, odłączony wcześniej od pojazdu, akumulator. Taki standardowy prostownik jest zdecydowanie najtańszą opcją, nie dziwi więc jego popularność wśród użytkowników. Jest to też jego największa zaleta. Jeśli chodzi o wady, to są to przede wszystkim: spore wymiary i waga, które sprawiają, że prostownik jest nieporęczny oraz wymaga dużo miejsca do przechowywania, oraz brak jakichkolwiek zabezpieczeń chroniących akumulator.
Prostownik mikroprocesorowy (Prostownik Automatyczny):
To bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, które oferuje wiele udogodnień i zabezpieczeń. Tego rodzaju prostownik jest bezpieczny dla elektroniki pojazdu, a wbudowany mikroprocesor pozwala na diagnostykę akumulatora oraz dobranie odpowiednich parametrów ładowania do jego stanu. Samo ładowanie przebiega etapowo, których ilość jest różna zależnie od posiadanego modelu.Prostowniki mikroprocesorowe posiadają także szereg zabezpieczeń, które chronią akumulator m.in. przed przeładowaniem czy odwrotną polaryzacją. Dodatkową zaletą jest to, że są lekkie i kompaktowe, a więc łatwe do transportowania i przechowywania. Taki prostownik siłą rzeczy musi być nieco droższy niż jego standardowy odpowiednik, ale czasami warto dołożyć parę groszy, aby zaoszczędzić sobie czasu i ewentualnych kłopotów.
Prostownik trakcyjny:
Tu nie będziemy się rozpisywać, ponieważ tego rodzaju prostowniki stosowane są najczęściej w przemyśle czy gospodarstwach rolnych, gdzie służą do ładowania akumulatorów o dużej pojemności, np. w maszynach transportowych i czyszczących, kamperach oraz różnych pojazdach przemysłowych.
Uwaga: Jest jeszcze jedna cecha, a mianowicie funkcja, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając prostownik, a jest nią funkcja rozruchu silnika, przydatna w awaryjnych sytuacjach. Funkcja ta sprawia, że prostownik jednorazowo dostarcza duże natężenie prądu, aby „ożywić” rozładowany akumulator i uruchomić samochód. Zarówno standardowy, jak i mikroprocesorowy prostownik może być wyposażony w tę opcję, więc jeśli zależy nam na tzw. „furtce bezpieczeństwa”, to warto podczas zakupów zwrócić uwagę, czy dany model posiada tę funkcję czy nie.
Wybór akumulatora – istotne parametry
Aby wybrać odpowiedni prostownik, najpierw bezwzględnie musisz poznać rodzaj akumulatora, który masz w swoim samochodzie. Istnieją różne rodzaje akumulatorów, takie jak kwasowo-ołowiowe, żelowe (AGM) i litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), a nie każdy prostownik nadaje się do ładowania każdego rodzaju akumulatora, więc musisz wybrać ten odpowiedni do swojego rodzaju akumulatora.
I tu pojawi się jeszcze jedna zaleta prostowników mikroprocesorowych, o której nie napisaliśmy wcześniej - zazwyczaj nadają się one do ładowania wszystkich rodzajów akumulatorów, co jest szczególnie przydatne, jeżeli posiadamy więcej niż jeden pojazd, gdzie każdy ma inny rodzaj akumulatora. Jeśli chodzi o prostowniki standardowe, to są one zazwyczaj przeznaczone do akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest prąd ładowania i napięcie wyjściowe prostownika. Prąd ładowania wpływa na czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora, więc zbyt mały prąd może spowodować długotrwałe ładowanie. Ogólnie przyjętą zasadą jest to, iż nie powinien on przekraczać 1/10 pojemności akumulatora, czyli przy akumulatorze o pojemności np. 60 Ah, prąd ładowania powinien wynosić 6A.
Jeśli chodzi o napięcie wyjściowe, prostownik musi mieć takie same wartości napięcia jak akumulator. Na przykład, do ładowania akumulatora 12V potrzebujesz prostownika z napięciem wyjściowym 12V.
Większość prostowników ma opcje wyboru napięcia 6V/12V lub 12V/24V, ale zawsze należy się o tym, jak i zresztą o wszystkich wymienionych powyżej funkcjach i parametrach, upewnić przed dokonaniem finalnej decyzji o zakupie.
Mamy nadzieję, że tym artykułem rozjaśniliśmy co nieco temat prostowników samochodowych i ułatwimy podjęcie decyzji co kupić. Jeśli jednak coś jest niejasne lub podczas lektury pojawiły się jakieś pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi fachowcami, co możecie zrobić klikając tutaj.
Pozdrawiamy!