Zadbaj o swój trawnik - WERTYKULACJA
Czym jest zabieg wertykulacji?
Wertykulacja trawnika to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który odświeża wygląd trawnika oraz umożliwia mu odżycie po jesiennych i zimowych chłodach. Polega on na nacinaniu pionowym darni na głębokość plus/minus 5-15mm, a jego celem jest usunięcie obumarłych części roślin, filcu, a częściowo także mchu – wszystko to po to, aby pobudzić wzrost źdźbeł trawy, a także umożliwić dostęp wody oraz powietrza do gleby. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, iż zabieg wertykulacji nie ma bezpośredniego wpływu na napowietrzenie trawnika – usuwa ona jedynie czynniki, które ograniczają dostęp powietrza do gleby.
Wertykulację powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w roku, a moment, kiedy wszystko budzi się do życia jest do tego celu idealny. Jeśli temperatura i pogoda dopisują, przełom marca i kwietnia jest odpowiednim momentem na przeprowadzenie wertykulacji trawnika. Ale wiadomo jak to z tą wiosną jest – raz zawita wcześniej, raz później – i tak jak chociażby w tym roku pogoda nie była w tym terminie sprzyjająca, dlatego na spokojnie można go przeprowadzić również w kwietniu, a nawet na przełomie kwietnia i maja.
Wertykulacja – najważniejsze informacje
Jeśli chcemy przystąpić do zabiegu wertykulacji musimy mieć na uwadze kilka istotnych spraw, szczególnie, jeśli robimy to po raz pierwszy. Kluczowym czynnikiem, jaki musimy wziąć pod uwagę jest wiek trawnika. Należy pamiętać, że trawnika nie wolno nacinać przez minimum rok, licząc od momentu wykiełkowania trawy lub ukorzenienia się rolki, dlatego pierwszą wertykulację możemy wykonać dopiero na 1,5 rocznym, a najlepiej dwuletnim trawniku. Jeśli zbyt wcześnie przeprowadzimy ten zabieg, przyniesie on więcej szkód niż korzyści, a nawet może on nieodwracalnie zniszczyć trawnik.
Drugą istotną kwestią jest głębokość nacinania darni, co w zasadzie również wiąże się z wiekiem trawnika. I tak, na młodym trawniku, gdzie trawa nie jest jeszcze mocno ukorzeniona, nacięcia powinny być dość płytkie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Głębokość wynosząca 5mm będzie w sam raz dla takiego trawnika, szczególnie, jeśli wertykulacja przeprowadzania jest po raz pierwszy. Z biegiem czasu głębokości te możemy zwiększać, w zależności od wieku i stanu trawnika.
Ostatnią ważną informacją związaną z zabiegiem wertykulacji jest termin jej przeprowadzenia. Co do zasady, wertykulację możemy przeprowadzać przez cały rok i przynajmniej raz w roku. Są jednak dwa terminy, kiedy jej wykonanie przyniesie największe efekty i będzie najzdrowsze dla posiadanego trawnika:
Jesień – optymalnym terminem jest końcówka września, a sama wertykulacja powinna być stosunkowo płytka
Wiosna – optymalny termin to przełom marca/kwietnia, jednak zależy to od pogody. Kwiecień lub przełom kwietnia/maja również będzie odpowiedni, jeżeli wcześniej pogoda nie dopisała
Czym przeprowadzić wertykulację?
Tu na szczęście temat jest dość prosty.
Narzędziem, którym wykonujemy zabieg wertykulacji jest.. uwaga, uwaga… wertykulator :)
Wertykulatory podzielić możemy na mechaniczne i ręczne.
Wertykulator ręczny należy do najtańszych urządzeń, co zdecydowanie jest jego zaletą. Niestety praca nim jest dość żmudna i zdecydowanie cięższa niż np. elektrycznym odpowiednikiem, dlatego wybierany jest najczęściej na małe powierzchnie. Jeżeli więc jesteśmy posiadaczami większego terenu warto zdecydować się na wertykulator elektryczny bądź spalinowy, choć ten ostatni służy raczej w profesjonalnym ogrodnictwie.
Wertykulator elektryczny jest bardziej przyjazny środowisku, niż model spalinowy. Jest również lżejszy, przez co zdecydowanie łatwiej się go prowadzi, a także wytwarza mniejszy poziom hałasu. Jego wadą natomiast jest fakt, iż potrzebuje on stałego dostępu do źródła prądu, więc przed jego zakupem warto zaopatrzyć się w długi przedłużacz.
I tu pojawia się przewaga wertykulatora spalinowego, którego źródłem mocy jest paliwo – nie jesteśmy więc uwiązani do przewodu, a praca nim jest zdecydowanie bardziej mobilna. Niestety model ten produkuje szkodliwe dla środowiska spaliny, jest głośny i dość ciężki. Z tych właśnie względów polecany jest do naprawdę dużych powierzchni lub działek niezaopatrzonych jeszcze w elektryczność. Najczęściej wybierany jest do pracy zarobkowej przez firmy zajmujące się zakładaniem ogrodów lub ich renowacją.
Wertykulator akumulatorowy jest świetną alternatywą dla dwóch wyżej wymienionych. Zasilanie bateryjne daje nam tak samo dużą mobilność jak w przypadku modelu spalinowego, jest jednak dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Wertykulator akumulatorowy łączy w sobie wszystkie zalety wertykulatora elektrycznego i spalinowego - potrzebujemy jedynie naładowanej baterii, aby móc pracować urządzaniem.
Jeszcze jednym rodzajem wertykulatora (choć nie ze względu na rodzaj zasilania) jest urządzenie 2w1, czyli wertykulator z funkcją aeratora. Takie urządzenie zazwyczaj posiada wymienny wałek – jeden właśnie do zabiegu wertykulacji, drugi – do aeracji trawnika. Wymiana wałków jest na tyle prosta, że każdy użytkownik poradzi sobie z nią bezproblemowo.
Czym kierować się podczas wyboru wertykulatora?
Wybór odpowiedniego urządzenia zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Im większa działka/teren, który będzie przez nas obrabiany tym większa powinna być moc czy szerokość robocza wertykulatora. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, które urządzenie będzie idealne, ale przed zakupem watro zapoznać się z następującymi parametrami:
- Moc silnika – im większa powierzchnia trawnika tym większa moc wertykulatora. Przy wyborze mocy, dobrze jest jednak wziąć pod uwagę stan trawnika i rodzaj/przepuszczalność podłoża
- Szerokość robocza – duża szerokość zapewnia wysoką wydajność, jednak kosztem manewrowania urządzeniem. Przy działce, na której mamy dużo przeszkód do omijania np. drzewa, krzewy czy oczka wodne, lepiej wybrać mniejszą szerokość roboczą, niż męczyć się z lawirowaniem miedzy „przeszkadzajkami”
- Głębokość robocza – tu warto zwrócić uwagę na to czy wybrany przez nas model posiada regulację głębokości. Jest to istotne, ponieważ zależnie od wieku i stanu trawnika głębokość nacinania darni będzie większa bądź mniejsza, więc modele bez tej opcji mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku.
- Zasilanie – jak pisaliśmy wcześniej do wyboru mamy modele ręczne, elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Do celów zarobkowych na duże powierzchnie polecamy modele spalinowe, do użytku domowego – elektryczne, akumulatorowe bądź ręczne.
- Pojemność kosz na urobek – może nie jest to bardzo ważny parametr, lecz warto zwrócić na niego uwagę w ostatniej fazie wyboru. Mały kosz spowoduje, że częściej będziemy musieli go opróżniać.
- Funkcje dodatkowe – głównie chodzi tu o dodatkową funkcję aeracji. Decydując się na zakup wertykulatora warto dołożyć przysłowiowe „parę złotych” i zdecydować się na urządzenie 2w1
Wiecie już wszystko na temat zabiegu wertykulacji, czas więc zabrać się do działania!
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a jeśli w trakcie pojawią się jakieś wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem - zawsze chętnie doradzimy i podpowiemy najlepsze rozwiązanie :)