Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest mulczowanie trawnika?

2024-03-27
Czym jest mulczowanie trawnika?

Mulczowanie

Mulczowanie – wyjątkowa a nie każdemu znana praktyka, która jest bardzo ekologiczna i korzystna dla naszego ogrodu. Wspiera harmonijne środowisko, rozwój roślin oraz chroni glebę – pomaga zatrzymać wilgoć i ograniczyć wzrost chwastów. To prosta i skuteczna czynność, która ma wiele zalet. W dzisiejszym wpisie zgłębimy ten temat oraz przyjrzymy się korzyściom jakie wynikają z wykorzystywania tej techniki w dbaniu o nasz trawnik. Czym jest mulczowanie i dlaczego warto się nim zainteresować? Jeśli jeszcze nie wiesz to zachęcamy do lektury.

 

Czym jest mulczowanie?

Mulczowanie to praktyka polegająca na pokrywaniu powierzchni gleby warstwą materiału organicznego w celu poprawy warunków wzrostu roślin oraz ochrony i polepszaniu jakości gleby. Proces ten może być stosowany na wielu obszarach od trawników po miejsca wzrostu naszych warzyw. W zależności od potrzeb, materiał organiczny może być różny - słoma, kora drzewna czy trawa. Poprzez tworzenie takiej warstwy na powierzchni gleby, poprawiamy jej strukturę a rośliny są chronione przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się dokładnie mulczowaniu w trakcie koszenia trawnika. W tym przypadku trawa koszona jest pozostawiana na powierzchni trawnika, jednak w nieco odmienionej formie niż standardowo.

Na czym polega mulczowanie trawnika?

Mulczowanie trawnika polega na koszeniu trawy w zamkniętej komorze, gdzie ścięty pokost jest dodatkowo szatkowany na mniejsze kawałki. Tak rozdrobnione drobinki trawy stanowią idealny naturalny nawóz dla trawnika, dlatego coraz częściej wykorzystuje się tę funkcję podczas pielęgnacji przydomowej zieleni. Kosiarki, które posiadają funkcje wyrzutu bocznego lub tylnego, najczęściej posiadają przystawkę do blokowania wylotów i w ten sposób ścięty pokost pozostaje zamknięty w komorze obrotu ostrza i dalej rozdrabniany na mniejsze kawałki. Jeśli trawa zostałaby skoszona bez funkcji mulczowania to najczęściej na trawie pozostałyby zbyt długie źdźbła trawy, które zarówno wyglądają nieestetycznie, jak i ze względu na długi czas rozkładania, nie stanowią dobrego nawozu dla trawnika. Rozdrobniona trawa w procesie mulczowania powinna mieć tak drobne kawałki, że nie powinny być one widoczne po koszeniu. Takim sposobem wspieramy nasz trawnik ale również rozwiązujemy problem zbędnej trawy, która zostałaby po koszeniu.

Kiedy najlepiej mulczować trawnik?

Mulczowanie trawnika najlepiej wykonywać w jego okresie wegetacyjnym, w przypadku trawy trwa on od marca do końca października. Wiosną, gdy trawa zaczyna się budzić po zimie, warto oczyścić trawnik z liści i innych zanieczyszczeń i rozpocząć regularne sesje mulczowania. W okresie wegetacyjnym od marca do października trawa intensywnie rośnie i potrzebuje dodatkowego wsparcia odżywczego oraz ochrony przed utratą wilgoci i konkurencją ze strony chwastów. Regularne mulczowanie w tym okresie pozwala na ciągłe dostarczanie składników odżywczych, utrzymanie optymalnej wilgotności gleby oraz ograniczenie chwastów, co przyczynia się do zdrowego i bujnego wzrostu trawy przez cały sezon wegetacyjny.

Jak często mulczować trawnik? 

Przede wszystkim mulczowanie powinno być wykonywane regularnie i jest to podstawa aby czerpać z niego maksimum korzyści. Mulczowana trawa nie powinna być zbyt długa z kilku istotnych powodów, które mają wpływ zarówno na zdrowie trawy, jak i ogólną kondycję trawnika:

  • Zakłócenie równowagi ekologicznej - zbyt długa trawa może stworzyć warunki sprzyjające rozwijaniu się chorób grzybowych oraz szkodników. To może prowadzić do osłabienia zdrowia trawy i pogorszenia jej wyglądu. Zwiększa się również ryzyko rozwoju chwastów.
  • Zahamowanie wzrostu - gdy trawa jest zbyt długa, warstwa mulczu może stać się zbyt gęsta i nieprzepuszczalna dla światła i powietrza, co z kolei może zahamować wzrost nowych pędów trawy. To może prowadzić do zaniedbanej trawy i niejednolitego wyglądu trawnika.
  • Zwiększone ryzyko straty estetycznej - długa trawa, szczególnie po mulczowaniu, może wyglądać niechlujnie i mało atrakcyjnie. Zostawiając zbyt długie resztki trawy na powierzchni ziemi, można zepsuć estetyczny wygląd trawnika.
  • Trudności w rozkładzie mulczu - długie kawałki trawy mogą się zlepić i utrudniać naturalny proces rozkładu. To może prowadzić do tworzenia się warstw, które ograniczają przepływ powietrza i wody do korzeni trawy w efekcie prowadzić do wielu problemów naszego trawnika i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Dlatego zaleca się utrzymanie trawy podczas mulczowania na odpowiedniej wysokości, zwykle nie przekraczającej 4 centymetrów. Odpowiednia długość trawy pozwala na efektywne rozdrobnienie podczas mulczowania, utrzymanie zdrowego wzrostu trawy oraz estetyczny wygląd trawnika.  

W jaki sposób odbywa się mulczowanie w kosiarkach, które mamy w ofercie?

Obecnie we wszystkich modelach, które posiadają funkcję mulczowania, odbywa się ona poprzez mechaniczne zablokowanie otworu wylotowego na urobek koszonej trawy. W zestawie z kosiarką dodana jest przystawka, którą możemy zablokować tylny otwór wylotowy na skoszoną trawę, czyli ten przez który wyrzucany jest urobek do kosza. W taki sposób ścinana trawa, która została zebrana za pierwszym przecięciem noża, pozostaje w przestrzeni obrotu ostrza tnącego i zostaje poddana procesowi rozdrabniania na bardzo małe kawałki. W ofercie naszego sklepu posiadamy także roboty kosząco-mulczujące i tam sytuacja wygląda bardzo podobnie. Roboty koszące różnią się jedynie tym, że nie posiadają wyrzutu bocznego ani tylnego - są to zatem roboty, które przy każdym koszeniu wykorzystują siłę mulczowania, żeby poprawić kondycję trawnika, a dzięki temu są również praktycznie bezobsługowe.

 

Dlaczego warto poddawać trawnik mulczowaniu?

Podsumowując, dlaczego warto regularnie stosować tą praktykę w swoim ogrodzie:

  • Zachowanie wilgoci: Warstwa mulczu działa jak izolator, pomagając zatrzymać wilgoć w glebie. Dzięki temu rośliny mają łatwiejszy dostęp do wody, co jest szczególnie istotne w okresach suszy lub w suchych rejonach.
  • Zwalczanie chwastów: Mulcz tworzy warstwę, która utrudnia wzrost chwastów, zapobiegając im przedostawaniu się na powierzchnię trawnika i konkurując o składniki odżywcze.
  • Poprawa struktury gleby: Rozkładający się mulcz dostarcza organiczne substancje do gleby, poprawiając jej strukturę i zdolność do przetrzymywania składników odżywczych.
  • Ograniczenie erozji gleby: Warstwa mulczu chroni glebę przed erozją spowodowaną działaniem deszczu i wiatru.
  • Zwiększenie estetyki: Mulczowanie może nadać trawnikowi bardziej schludny wygląd, ukrywając nierówności terenu, niewielkie skały czy korzenie.

Zachwycający, gęsty i zielony trawnik to marzenie każdego miłośnika ogrodu, aby osiągnąć tę doskonałość warto zainteresować się mulczowaniem i zastosować je u siebie.

Jeśli chcesz poznać jeszcze inne metody dbania o piękny trawnik zapoznaj się z naszym wpisem blogowym poświęconym wertykulacji tutaj>>> oraz innymi z kategorii ogrodowej tutaj>>>Dodatkowo zapoznaj się z szeroką ofertą naszych produktów, które doskonale będą wspierać Cię w dbaniu o swój ogród!

 

Poniżej film o naszej kosiarce spalinowej DED8725Q-53L z funkcją mulczowania.

Nie zapomnij zasubskrybować naszego kanału i bądź na bieżąco z naszymi filmami.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3006 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-14
Profesjonalnie
2024-09-11
Szybko sprawnie na 5+
pixel