Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pilarki spalinowe

( ilość produktów: 2 )

Piła łańcuchowa – pilarka do zadań specjalnych

Piła łańcuchowa to narzędzie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego posiadacza działki, ogrodu czy sadu. Do wyboru jest kilka rodzajów tych urządzeń, które dzielimy ze względu na rodzaj zasilania na piły łańcuchowe elektryczne, piły łańcuchowe akumulatorowe oraz opisywane w tym artykule piły łańcuchowe spalinowe.

Piła elektryczna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy stały dostęp do sieci elektrycznej – jest ona podłączana do gniazdka 230V. Niestety w przypadku wybrania tego typu piły łańcuchowej jesteśmy uzależnieni od przewodu zasilającego, który zdecydowanie ogranicza mobilność urządzenia. Zazwyczaj konieczne jest również korzystanie z przedłużacza, gdyż standardowy kabel będzie zbyt krótki, aby móc pracować urządzeniem w większej odległości od źródła prądu. Dla osób posiadających dużą posesję czy sad, pilarka łańcuchowa elektryczna nie będzie więc praktycznym rozwiązaniem. Alternatywą dla niej jest piła łańcuchowa akumulatorowa. Działa ona na doładowywalną baterię, dlatego nie jesteśmy uwiązani do żadnych kabli, gniazdek czy przedłużaczy. Akumulator naładować możemy w domu i tak uzbrojeni możemy zacząć pracę tego typu pilarką łańcuchową. Jest to jednak rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich terenów, na których nie ma zbyt wiele pracy do wykonania, a powodem tego jest pojemność akumulatora, która jak wiadomo jest ograniczona. W momencie jego rozładowania, prace należy zakończyć, a baterię naładować, aby móc znów korzystać z urządzenia.Jeśli więc na naszym terenie mamy dużo praco np. całodziennej, akumulatorowa piła łańcuchowa średnio się sprawdzi.

Na szczęście istnieje jeszcze jeden rodzaj pilarki łańcuchowej, a jest nią piła łańcuchowa spalinowa.

Pilarki spalinowe zasilane są paliwem, które uzupełniać można w trakcie pracy. Wystarczy więc zaopatrzyć się w kanister z paliwem, aby nie musieć martwić się ani o dostęp do sieci ani o pojemność baterii. Wybór pilarki spalinowej jest więc strzałem w dziesiątkę, jeśli mamy duże tereny jak np. sad lub zajmujemy się np. wycinką drzew. Wszędzie tam gdzie czeka nas dużo pracy na rozległym terenie, łańcuchowa piła spalinowa będzie najskuteczniejszym narzędziem pozwalającym nam na swobodną i komfortową pracę.

Piła łańcuchowa spalinowapilarka do gałęzi i nie tylko

Mogłoby się wydawać, iż z racji konkretnego przeznaczenia pilarki spalinowej, jest ona narzędziem jednozadaniowym. Z jednej strony to prawda, ale zdawać sobie powinniśmy sprawę w jak różnych sytuacjach możemy potrzebować pilarek spalinowych.

Oczywistym przeznaczeniem tego narzędzia jest przycinanie gałęzi w sadzie czy ogrodzie, stąd często spotkać się możemy z nazwą pilarka spalinowa gałęziówka. W tym miejscu należy podkreślić, iż jest to nazwa jak najbardziej potoczna, więc nie należy się nią sugerować i ograniczać swojej działalności nią tylko i wyłącznie do podcinania gałęzi. Tak naprawdę pilarka spalinowa gałęziówka konstrukcyjnie niczym nie różni się od pilarek spalinowych.

Kolejnym dość oczywistym przeznaczeniem tego elektronarzędzia jest przygotowywanie drewna na opał. Dzięki niej w szybki sposób podzielimy drewno na mniejsze części bez zbytniego wysiłku.

No dobrze, ale do czego jeszcze wykorzystać możemy łańcuchową piłę spalinową?

Jak wiadomo pilarką spalinową tniemy drewno, więc przydać nam się może również w awaryjnych sytuacjach takich jak powalone drzewo na posesji czy drodze dojazdowej do niej. Są rejony, gdzie takie sytuacje są naprawdę częste i przemieszczanie się bez tego narzędzia stanowić może pewne ryzyko. Ze spalinowych pilarek łańcuchowych korzystają również strażacy np. do rozczłonkowania na mniejsze kawałki powalonych drzew. Co ważne użytkowanie spalinowej piły łańcuchowej nie ogranicza nas tylko i wyłącznie do pracy z surowym drewnem, takim jak gałęzie czy pnie. Pilarka łańcuchowa pomoże również podczas prac budowlanych i remontowych. Dzięki niej szybko przytniemy deski, słupki czy belki.

Innym, nieoczywistym wykorzystaniem pilarki łańcuchowej jest możliwość rzeźbienia w drewnie. Dla osób utalentowanych piła łańcuchowa może być więc przykładowo tym, czym pędzel dla malarza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piły łańcuchowej spalinowej?

Jak każde elektronarzędzie, tak i pilarka łańcuchowa ma swoje parametry, które należy poddać analizie podczas dokonywania wyboru tej idealnej dla naszych potrzeb maszyny.

Jedną z, naszym zdaniem ważniejszych, choć niepozornych cech, jest waga urządzenia. Ma ona kluczowe znaczenie przy dłuższym operowaniu spalinową piłą łańcuchową, gdyż im lżejsze urządzenie, tym mniejsze zmęczenie użytkownika. A to, jak wiadomo, przekłada się na dłuższą, a co za tym idzie, efektywniejszą pracę. Jeżeli pilarka spalinowa ma służyć nam do przycinania gałęzi np. na przydomowej działce, watro wybrać mniejsze i lżejsze urządzenie, którego moc również nie musi być najwyższa, ponieważ tak czy inaczej nie wykorzystamy jej potencjału.

I tu przechodzimy do kolejnego parametru pilarek spalinowych, jakim jest ich moc.

Zasada jest prosta – im wyższa siła pilarki, tym cięższe, bardziej wymagające prace mogą nią być przez nas wykonywane. Parametr ten podawany jest zazwyczaj w kilowatach (kW) i/lub koniach mechanicznych (KM). Dla przykładu piła łańcuchowa spalinowa GARDEN DEDRA DED8712 posiada moc w wysokości 2100kW, co przekłada się na 2,8 KM.

Wybierając pilarkę łańcuchową warto również zerknąć na długość prowadnicy. Dłuższa prowadnica ma większy zakres cięcia, ale trudniej nią operować, więc nada się do kawałkowania drewna czy do wycinki drzew. Analogicznie, mniejsza prowadnica będzie miała mniejszą średnicę cięcia, lecz łatwej będzie nam nią manewrować, dlatego lepiej sprawdzi się przy pielęgnacyjnej docince gałęzi czy młodych drzewek. Stąd też wzięła się nazwa pilarka spalinowa gałęziówka.

Z innych może mniej oczywistych, lecz ważnych rzeczy jest poziom hałasu emitowany przez pilarkę spalinową. Oczywiście im niższy tym lepiej zarówno dla nas jak i dla otoczenia. Niezależnie od tego jak głośna jest wybrana przez nas pilarka spalinowa, zawsze należy używać odpowiednich słuchawek lub wkładek (stoperów dousznych) redukujących słyszalność hałasu. Tylko w ten sposób uchronić się możemy przed ryzykiem uszkodzenia słuchu, szczególnie, jeśli regularnie pracujemy spalinówką.

Piły spalinowe mogą mieć również wiele dodatkowych funkcji jak np. automatyczne smarowanie łańcucha czy jego beznarzędziowe napinanie – tego typu dodatki, choć z pozoru drobne, znacząco podnoszą komfort użytkowania i stanowią dodatkowe udogodnienie.

Oprócz pilarek spalinowych, rynek oferuje również inny rodzaj: pilarki elektryczne oraz pilarki akumulatorowe. Warto zapoznać się i z tą ofertą, ponieważ okazać się może, że pilarka spalinowa to „za dużo” jak na nasze potrzeby i lepszym wyborem będzie pilarka zasilana innymi źródłami niż paliwo.

Z całą gama pił łańcuchowych można zapoznać się klikając tutaj.  

Zapraszamy!

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2688 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Realizacja zamówienia Super w 100%.Towar zgodny z opisem. Polecam zakupy u Sprzedającego !!!
2024-05-20
Nie mam uwag, wszystko zgodnie z zasadami
pixel